11 تا از بهترین فیلم های ابرقهرمانی

علیرضا رحیمی: انسان موجودی است کمال طلب. به دنبال هر چیز که می‌رود، نهایت آن را می‌جوید. به پایان پذیرها راضی نیست. طبیعتش این گونه ساخته شده. اگر در واقعیت به کمال نرسد در رویا هایش به دنبال آن می‌گردد. رویا هایی شیرین و شاید دست نیافتنی …
گاه قدرت جسمانی می‌جوید ، گاه نیروی ذهنی. گاه این قدرت را برای اهداف والا می‌خواهد و گاه در پی غرایض شیطانی است. گاه این ها را از خالقش می‌طلبد و گاه از مخلوقات دیگر. تفاوتی نمی‌‌کند، در هر حال ساده ترین راه دست یابی به اینها ، از گذرگاه خیال میگذرد.
اما نباید خیال و رویای آدمی را دست کم گرفت. همین رویا ها بوده اند که از ابتدای راه بشر او را به سمت پیشرفت و تمدن سوق داده اند. همین خیالات به ظاهر کم ارزش بوده اند که انسان های بزرگ را بر آن داشته اند که کشف کنند، خلق کنند، نظم دهند …

یکی از جذاب ترین و مورد پسند ترین راه های به اشتراک گذاری این خیالات ، داستان پردازی است. در ادبیات عصر مدرن قهرمانانی خلق شدند که اساس آن ها تخیل بود و دارای نیرو های فرابشری و خارق العاده بودند. اصلی ترین زمینه ظهور این داستان ها و قهرمانانش که “ابر قهرمان” یا “Superhero” نامیده می‌شوند ، “داستان های مصور” یا همان “Comic Strip” بوده است.
داستان های مصور قدمتی بسیار طولانی دارند و نمونه های آن حتی در قرن های گذشته یافت می‌شود. اما ابرقهرمان هایی که در این نوشتار می‌خواهم به آنها بپردازم ، به همان داستان های عصر مدرن بازمی‌گردند.
لغت ابرقهرمان نخستین بار به قهرمانان افسانه های عامه پسند اوایل قرن 20 ام اطلاق شد. همچون رابین هود ، زورو  و … . بعد ها در دهه 1930 و در دوران طلایی کتاب های کامیک سوپرمن خلق شد. در این سال ها 2 کمپانی امریکایی مارول Marvel و دیسی DC منحصرا برای نشر این گونه آثار پدید آمدند. دیسی زیر مجموعه یکی از شرکت های عظیم رسانه ای یعنی تایم وارنر Time Warner است. و در سال 2009 هم این شرکت دیزنی Disney بود که مارول را تصاحب کرد.

دهه 1930 را می‌توان آغازی بر ساخت سریال های تلویزیونی بر پایه داستان های مصور دانست.  که شامل چند اثر مهم در مورد ابرقهرمانانی چون زورو ، بتمن ، سوپرمن و کاپیتان امریکا می‌شدند .اما شروع جدی ساخت فیلم و تغییر مدیوم این آثار از قاب جعبه‌ی جادو به پرده های سینما به سال 1978 و فیلم Superman ساخته Richard Donner بازمی‌گردد. اثری کلاسیک که مورد تحسین منتقدین مطرح سینما و البته عامه مردم شد. این فیلم در گیشه های سینما حدود 300 میلیون دلار فروخت که در آن سال ها رقم بسیار زیادی بود. در سال های بعد از آن نیز چند فیلم در ادامه سوپرمن ، چند گانه های Batman به کارگردانی Tim Burton و دیگران و تعدادی فیلم دیگر ساخته شد.‌
در قرن جدید اما فیلم های ابرقهرمانی رشد باورنکردنی داشتند و هر سال بر تعداد آن ها افزوده میشد. از دهه 1990 تا به امروز گیشه های سینما در تسخیر آثار ابرقهرمانی و در کنار آن انیمیشن ها بوده است. این فیلم ها معمولا با هدف قرار دادن مخاطبان جوان ساخته می‌شوند. البته این نکته نیز قابل ذکر است که منتقدین برجسته سینما همچون راجر ایبرت فقید بسیاری از این آثار را ستوده اند و آنان را هم ردیف شاهکار های تاریخ سینما قرار داده اند. پس نگاه صرفا نوجوانانه به این آثار کاملا غلط است.

لیستی که در ادامه مشاهده خواهید کرد 11 تا از بهترین فیلم های ابرقهرمانی تا قبل از سال 2016 است که برگرفته از همین داستان های مصور می‌باشد.

 

10-X-Men: Days of Future Past

x_men__days_of_future_past_poster

“مردان اکس: روز های گذشته آینده” محصول سال 2014 کمپانی فاکس قرن بیستم با همکاری مارول است. هفتمین فیلم و تا به امروز آخرین فیلم مجموعه اکس من به کارگردانی برایان سینگر است که 2 فیلم نخست را نیز ساخته بود. این اثر با بودجه حدود 200 میلیون دلار راهی پرده های سینما شد که حدود 750 میلیون دلار نیز فروش داشت. این فیلم پرستاره از حضور بازیگرانی چون هیو جکمن، جیمز مک آوی، مایکل فسبندر، جنیفر لارنس، هله بری، یان مکلن، پتریک استوارت و … بهره برد. مجموعه اکس من به اعتقاد نگارنده این لیست (تقریبا برخلاف منتقدان) روند صعودی طی کرد، به طوری که 2 فیلم ابتدایی بسیار ضعیف بوده، 2 قسمت بعدی بهتر از آن ولی باز هم نه چندان خوب ، اثر پنجم متفاوت و جالب بود و فیلم ششم نیز جهشی عالی نسبت به فیلم های قبل بود. داستان فیلم هفتم اما بسیار جذاب ، پیچیده و گیرا است. گروه اکس من به همراه مگنیتو میخواهند با سفری در زمان دنیا را از فاجعه ای که توسط یک دانشمند به وجود آمده است نجات دهند. جدای از داستان بی نظیر ، این فیلم شخصیت های داستان را به بهترین نحو و تا حد قابل قبولی با عمق مناسب پرداخته است (بر خلاف قسمت های پیشین). فیلم با نظر بسیار مساعد منتقدین همراه بود به طوری که 91 درصد آن ها را در وبسایت راتن راضی نمود و چندین جایزه را نیز تصاحب کرد. فیلم بعدی این مجموعه سال 2016 روی پرده میرود. البته فیلم ددپول نیز تا حدی مرتبط با این مجموعه است که چند ماه پیش اکران شد و بازخورد خوبی هم داشت.

 

9- Superman Returns & Man of Steel

man-of-steel-poster-3سوپرمن

 

 

 

 

 

 

 

سوپرمن در طول تاریخ 4 مرتبه در سری دهه های 70 و 80 به تصویر کشیده شد. که نخستین و دومین فیلم از این مجموعه با استقبال مردم و منتقدان همراه بود. فیلم هایی که در زمان خود بسیار پر خرج و پر زرق و برق بودند و البته از حیث داستانی نیز وزن قابل توجهی داشتند تا حدی که بسیاری از صاحب نظران سینما امروزه 2 اثر سال های 2006 و 2013 را مدام با آن مجموعه قیاس میکنند.اما من در این لیست میخواهم با قرار دادن هر دو فیلم پایانی سوپرمن ادای دینی به این ابرقهرمان افسانه ای داشته باشم. ابرقهرمانی که داستانش و شخصیت هایش مدت هاست ما را مجذوب خود کرده اما آثار سینمایی برگرفته از آن ، آنطور که باید و شاید نفس هایمان را در سینه حبس نکرد…
“سوپرمن باز‌میگردد” ساخته ی برایان سینگر است که آثاری چون مظنون همیشگی و دو فیلم ابتدایی سری اکس من را در کارنامه دارد.فیلم محصول سال 2006 کمپانی های وارنر و دیسی است. این اثر 200 میلیون دلار هزینه در برداشت و حدود 2 برابر آن را در گیشه بازگرداند که رقم بالایی نیست. برندن روث در نقش سوپرمن ، کیت باسورث، کوین اسپیسی از جمله بازیگران این فیلم هستند. داستان سوپرمن ریترنز را میتوان تا حدی در ادامه داستان فیلم های اریجینال سال های 1978 و 1980 دانست. کال-ال پس از نقش آفرینی هایش به عنوان سوپرمن ، 5 سال دور از مردم سیاره میگذراند و پس از بازگشت، معشوق خود و اعتماد مردم را از دست رفته میابد. در این بین مهمترین دغدغه او لکس لوثر است که این بار با نقشه ای متفاوت در مقابل او قرار گرفته است.این اثر اما به اندازه فیلم ریچارد دونر نظر منتقدین را به خود جلب نکرد(76 درصد در وبسایت راتن ). راجر ایبرت که نقد بسیار مثبتی را برفیلم های دونر نوشته بود و میتوان گفت دیدی بسیار نوستالژیک و متعصبانه نسبت به سوپرمن داشت ، 2 ستاره به فیلم داد.
اما “مرد پولادین” محصول سال 2013 همان کمپانی های فیلم 2006 به کارگردانی زک اسنایدر است که پیش از این 300 و واچمن را ساخته بود و پس از آن امسال بتمن ورسوس سوپرمن را روی پرده سینما داشت.این بلاک باستر با بودجه 225 میلیون دلاری ساخته شد و حدود 670 میلیون دلار هم فروخت. هنری کویل در نقش مرد پولادی ، ایمی ادمز، کوین کاستنر، راسل کرو از ستارگان این فیلم هستند. هنس زیمر طبق معمول با موسیقی جادویی اش فیلم را چندین پله بالا برده است. داستان اما به طور کامل و از ابتدا تعریف میشود. از به دنیا آمدن کال-ال تا مبارزه او با زاد همراه با فلش بک هایی به دوران کودکی او که بیش از هرچیز رد پای کریستافر نولان را در فیلم نمایان میکند. فیلمنامه به رابطه عاشقانه سوپرمن و لویس بسیار کم میپردازد و البته خبری از لوثر هم نیست. منتقدان و صاحب نظران سینما اما واکنش های مختلفی به فیلم داشتند (56 درصد در راتن).

 

8- Batman Begins

ابرقهرمانان

“بتمن آغاز می‌کند” نخستین فیلم از سه گانه افسانه ای “شوالیه تاریکی” به کارگردانی کریستافر نولان خالق شاهکار هایی چون ممنتو، اینسامنیا، پرستیژ، اینسپشن، اینترستلار و … است. محصول سال 2005 کمپانی برادران وارنر بر اساس کرکتر های کتاب های کامیک دیسی که با بودجه حدود 150 میلیون دلار ساخته شد و  فروشی حدود 1سوم قسمت های بعدی یعنی 370 میلیون دلار داشته است. لیست بازیگران این فیلم پر از ستارگان اغلب بریتانیایی همچون کریستین بیل در نقش بتمن ، سر مایکل کین، لیام نیسان،گری الدمن و البته مورگان فریمن امریکایی است.هنس زیمر و جیمز نیوتن هاوارد موسیقی متن این فیلم ابرقهرمانی را ساخته اند. داستان فیلم در شهر خیالی گاتهام سیتی میگذرد. جایی که بروس وین و خانواده ثروتمندش زندگی میکنند.بروس که در کودکی شاهد به قتل رسیدن والدین اش توسط یک دزد بوده در ادامه، حوادث و انگیزه هایی او را به سمت تبدیل شدن به یکی از خاص ترین ابرقهرمانان تاریخ میکشاند. این اثر مورد توجه منتقدان قرار گرفت به طوری که در وبسایت راتن 85 درصد منتقدین بازخورد مثبت داشتند همچنین راجر ایبرت 4 ستاره کامل به این فیلم اختصاص داد. جیمز براردینلی منتقد مطرح سینما نیز در نقدش این اثر را ستود و نیمه پر لیوان را شخصیت بتمن ، انگیزه ها و محرک هایش(بر خلاف بتمن های تیم برتن) و نیمه خالی لیوان را رابطه ضعیف عاشقانه دانست. یک نامزدی اسکار و 3 نامزدی بفتا از مهمترین موفقیت های این فیلم بوده است.

 

7- Captain America: The First Avenger

کاپتان آمریکا

“کاپیتان امریکا: نخستین انتقام جو” پنجمین فیلم سری اونجرز در فاز اول ، محصول کمپانی مارول با همکاری پارامونت در سال  2011 است. جو جانستون کارگردان جومانجی با همکاری بازیگرانی چون کریس ایوانس در نقش کاپیتان امریکا، تامی لی جونز، هیوگو ویوینگ و … فیلم را بر اساس داستان های کامیک کاپیتان امریکا ساخت. این بلاک باستر حدود 140 میلیون دلار خرج روی دست تهیه کنندگان اش گذاشت و با فروش حدود 370 میلیون دلار بازگشت سرمایه نسبتا قابل قبولی داشت. داستان از زمان حال آغاز می‌شود ، با پیدا کردن بدن یخ زده کاپیتان در قطب شمال ، سپس به سال 1942 می‌رویم و قصه استیو راجرز و تبدیل شدنش به ابرقهرمان محبوب امریکا را به تماشا می‌نشینیم. این که چگونه از فردی ضعیف و ناتوان به قوی ترین سرباز ارتش ایالات تبدیل می‌شود. 79 درصد منتقدین در سایت راتن نقد مثبت بر این اثر نوشتند. همچنین آقای ایبرت 3 ستاره به فیلم داد و فضای دهه 40 در فیلم را باور پذیر و داستان را عریض و جامع خواند. در سال 2014 دنباله نخست این اثر یعنی کاپیتان امریکا: سرباز زمستان به روی پرده سینما رفت و امسال 6 ام می نیز دنیا منتظر قسمت سوم این فیلم با نام جنگ داخلی است که به نظر می‌رسد فیلمی تماشایی از آب درآید.‌

 

6- The Incredibles

شگفت انگیزان

فیلم “شگفت انگیزان” محصول سال 2004 دو کمپانی پیکسار و دیزنی است که طبق معمول اولی وظیفه تولید و دومی توزیع را برعهده داشته است. انیمیشن کامپیوتری ابرقهرمانی به کارگردانی و نویسندگی برد برد که قبل از این غول آهنی را به عنوان اولین اثر سینمایی اش در کارنامه داشته و در سال های بعد نیز یک انیمیشن درخشان دیگر یعنی رتتویی را کارگردانی کرد.در بین بازیگران این اثر نیز به نام های بزرگی چون هولی هانتر برنده اسکار و ساموئل ال.جکسون بر میخوریم. داستان فیلم زمانی را روایت میکند که ابرقهرمان ها در تمامی دنیا مشغول کمک به انسان ها و مبارزه با خلافکاران هستند.در ادامه به دنبال حوادثی فعالیت آن ها ممنوع شده و مجبور میشوند که مانند مردم عادی زندگی کنند. قصه اما بیشتر پیرامون یک خانواده 5 نفری میگردد که هر کدام توانایی های فرابشری مانند قدرت زیاد جسمانی ، نا پدید شدن ، دویدن با سرعت زیاد و … دارند و درگیر حوادثی خطرناک میشوند. تم اصلی داستان کمدی است. اما فیلم پر است از لحظات احساسی و جذاب. این فیلم با بودجه حدود 90 میلیون دلار و فروش حدود 630 میلیون دلار یکی از موفق ترین انیمیشن های تاریخ در گیشه بوده و در زمان نگارش این خطوط در رتبه 21 ام پرفروش ترین انیمیشن های تاریخ (بدون در نظر گرفتن تورم) است. هر چند گفتنی است که رتبه 4 ام در این جدول بالاترین رتبه این فیلم بوده است. کسب 97 درصد در وبسایت راتن تمیتوز ، 3ونیم ستاره از 4 از راجر ایبرت و چندین و چند بازخورد عالی دیگر در بین منتقدین، این فیلم را به یکی از محبوب ترین ها ، نه تنها در بین مخاطبان عام بلکه در بین نخبگان دنیای سینما تبدیل کرده است. این فیلم همچنین در مراسم های سینمایی آن سال بسیار موفق بود و تقریبا تمامی جوایز را درو کرد. از جمله 2 اسکار در رشته های بهترین انیمیشن و بهترین ادیت صدا. گفته می‌شود سال 2019 پس از مدت ها انتظار قسمت دوم این انیمیشن به روی پرده های سینما می‌رود.

 

5- Spider-Man 2

مرد عنکبوتی

“اسپایدرمن 2” محصول سال 2004 مارول با همکاری شرکت کلمبیا دومین فیلم از سه گانه اسپایدرمن به کارگردانی سم ریمی است. این فیلم که 60 میلیون دلار بیشتر از فیلم نخست یعنی 200 میلیون دلار هزینه در برداشت کمتر از فیلم سال 2002 فروخت. یعنی چیزی در حدود 780 میلیون دلار. توبی مگوایر در نقش اسپایدرمن ، کرستن دانست، جیمز فرنکو و آلفرد مولینا ستارگان این اثر ابرقهرمانی بودند. داستان قسمت دوم بیشتر پیرامون زندگی شخصی پیتر پارکر و دغدغه های او به عنوان یک قهرمان است. این که چگونه بین عشق و شغل و ماموریت هایش تعادل برقرار کند. این بار حتی ضد قهرمان رو به رویش نیز بسیار هولناک تر است. همه این ها این فیلم را تبدیل به یکی از موفق ترین و بهترین فیلم های ابرقهرمانی تاریخ کرده است. 93 درصد در وبسایت راتن و دریافت 4 ستاره کامل از منتقد مطرح سینما یعنی راجر ایبرت و چندین و چند تحسین دیگر در بین اهالی سینما این اثر را جاودانه کرده است. این فیلم همچنین کاندید دریافت 3 اسکار شد که در نهایت جایزه بهترین جلوه های ویژه را کسب کرد.

 

4- Iron Man

بهترین فیلم های ابرقهرمانی

“آیرن من” محصول 2008 نخستین فیلم فاز اول اونجرز مارول با همکاری پارامونت در توزیع است. جان فاوریو فیلمساز و کمدین امریکایی کارگردانی این اثر را برعهده داشت و البته دو سال بعد نیز قسمت دوم این فیلم را ساخت. رابرت دونی جونیور در نقش آیرن من ، ترنس هوارد ، جف بریجز و گونیث پالترو بازیگران اصلی این فیلم 140 میلیون دلاری هستند. فروش راضی کننده حدود 580 میلیون دلار نشان از اقبال عمومی به این فیلم ابرقهرمانی است. فیلم داستان زندگی نابغه ثروتمند ، تونی استارک را روایت می‌کند. او که فردی مغرور و شوخ طبع است کمپانی تجهیزات نظلمی پدرش را به ارث برده است و در بازگشت از رونمایی یکی سلاح هایش ربوده می‌شود و از این جاست که برخلاف انتظار، این شخصیت نه چندان شبیه به قهرمانان کلاسیک تبدیل به مرد آهنی می‌شود. رابرت دونی بازیگر با استعداد امریکایی که پیش از این بازی در چاپلین و تراپیک تاندر را در کارنامه اش داشته آیرن من را تبدیل به یک ابرقهرمان شوخ و دوست داشتنی کرده است. منتقدین این اثر را به شدت ستودند ، به طوری که در راتن 95 درصد منتقدین فیلم را موفق دانستند و راجر ایبرت نیز 4 ستاره کامل به این اثر تقدیم کرد. این فیلم همچنین نامزد دریافت دو جایزه فنی اسکار نیز شد. قسمت سوم آیرن‌من در سال 2013 اکران شد و در حال حاضر 10 امین فیلم پرفروش تاریخ است.

 

3- The Avengers

Avengers

“انتقام جویان” آخرین فیلم فاز اول سری فیلم های سوپر هیروی مارول است. این فیلم به کارگردانی جاس ودون در سال 2012 به روی پرده رفت.کارگردانی که پیش از این بیشتر به عنوان نویسنده ای چیره دست شناخته میشد. این اثر یکی بزرگترین پروژه های سینمایی است که تاریخ به خود دیده است. کمپانی های مارول و دیزنی با همکاری یکدیگر این بلاک باستر بسیار پر خرج را راهی سالن های سینما کردند. با هزینه ای بالغ بر 220 میلیون دلار و البته با فروشی رویای یعنی حدود 1.5 میلیارد دلار که دی اونجرز را در حال حاضر در رتبه پنجمین فیلم پرفروش تاریخ قرار داده است ودر سال 2012 بسیاری از رکورد ها را در گیشه شکاند. این فیلم مملو است از ستارگان و ابرقهرمانان مارول از جمله رابرت دونی، کریس ایوانس، مارک روفالو در نقش هالک، کریس همسورت در نقش تور، اسکارلت یوهانسون، جرمی رنر ، ساموئل ال.جکسون و دیگران. داستان در مورد تشکیل تیمی است از ابرقهرمانان مارول در برابر تهدید برادر تور و سربازانش که به زمین حمله کردند. این فیلم به جرات خاص ترین اثر ابرقهرمانی تاریخ است . کنار هم قرار دادن این همه قهرمان و ستاره برای نخستین بار بود که در فیلمی سینمایی اتفاق می افتاد. منتقدین نیز همانند مردم توجه بسیاری را معطوف این اثر کردند. به طور مثال رضایت 92 درصد از منتقدین وبسایت راتن و دریافت 3 ستاره از ایبرت و حدود 21 جایزه سینمایی نمونه هایی از تحسین اهالی سینما نسبت به این فیلم است.قسمت دوم نیز با نام دی اونجرز ایج آو آلتران سال 2015 در سینما ها اکران شد که به زیبایی فیلم نخست بود.

 

2- The Dark Knight Rises

شوالیه تاریکی برمی‌خیزد

“شوالیه تاریکی برمی‌خیزد” قسمت پایانی سه گانه شوالیه تاریکی، ساخته نولان است. این فیلم در سال 2012 اکران شد و همانند قسمت های پیشین محصول کمپانی های برادران وارنر و دیسی است که با بودجه سرسام آور 230 میلیون دلار در رتبه 12 ام پرخرج ترین آثار سینمایی تاریخ قرار میگیرد. البته موفقیت 1 میلیارد دلاری در باکس آفیس تا حدی این هزینه را توجیه میکند. این فیلم باز هم با حضور کریستین بیل در نقش بتمن ، سر مایکل کین ، گری الدمن ، مورگان فریمن و اینبار تام هاردی و ان هتاوی ساخته شد. این بار نیز آقای زیمر مسئولیت موسیقی اثر را برعهده داشت. داستان از جایی آغاز می‌شود که بتمن به عنوان مقصر حوادث سال های گذشته شناخته شده و در واقع خود را در خانه زندانی کرده. اما تهدید بی سابقه بین برای گاتهام سیتی او را مجبور می‌کند هر طور که هست به میدان مبارزه بازگردد. در مجموع دو مرتبه خیزش و بازگشت بتمن از شکست، این اثر را تبدیل به فیلمی خاص در بین آثار ابرقهرمانی کرده است. این فیلم هرچند به دلایلی موفقیت های قسمت قبل را تکرار نکرد اما با این همه، باز هم 87 درصد منتقدان راتن را راضی کرد.ایبرت این بار 3 ستاره به فیلم داد و به این که فیلم زیاد سرگرم کننده نبود انتقاد کرد. بازی تام هاردی نیز مورد توجه اکثر صاحب نظران قرار گرفت و هر چند به پای نقش آفرینی لجر نمی‌رسید اما باز هم بیننده را با ضدقهرمانی خوفناک روبه رو می‌کرد.

 

1- The Dark Knight

The Dark Knight

“شوالیه تاریکی” دومین فیلم سه گانه کریستوفر نولان است. محصول 2008 کمپانی های برادران وارنر و دیسی با بودجه ای حدود 185 میلیون و فروش بیش از 1 میلیارد دلار. این فیلم باز هم با شرکت کریستین بیل در نقش بتمن ، سر مایکل کین، گری الدمن ،آرون اکارت ، مگی جیلنهال ، مورگان فریمن و البته هیث لجر فقید در نقش جوکر ساخته شد. هنس زیمر و جیمز نیوتن هوارد این بار با ساخت موسیقی حماسی و تکرار نشدنی ، روحی تازه در این فیلم دمیدند و از مهمترین عوامل جاودانگی این شاهکار شدند. داستان از جایی آغاز می‌شود که جوکر در حال دستبرد زدن به بانک گاتهام سیتی است و در ادامه نیز به دنبال مبارزه با بتمن برمی‌آید. در این فیلم کمیسر جیمز گردن و دادستان هاروی دنت نیز نقش مهمی را بازی می‌کنند. از این فیلم همواره به عنوان بهترین فیلم سوپر هیرویی تاریخ یاد میکنند و در اکثر لیست ها و رتبه بندی ها در مجلات و سایت های معتبر سینمایی از رتبه نخست پایین نمی‌آید. این فیلم در حال حاضر در مقام 4 ام لیست مشهور 250 فیلم برتر تاریخ در سایت آی ام دی بی است. د دارک نایت تحسین بسیاری از منتقدین سینما را برانگیخت از جمله 94 درصد منتقدین راتن و راجر ایبرت که 4 ستاره به آن داد و فیلم را در نقدش مورد ستایش قرار داد. اما گذشته از همه این ها شوالیه تاریکی مدیون بازی باشکوه و نفس گیر هیث لجر فقید است که با بازی در نقش جوکر تمامی جوایز ممکن از جمله اسکار ، بفتا ،گلدن گلوب و … را ربود اما متاسفانه پس از درگذشتش… . این فیلم همچنین جوایز متعدد دیگری را از آن خود کرد، به عنوان نمونه 8 نامزدی در اسکار که به عنوان یک بلاک باستر ابرقهرمانی بسیار نادر است که البته فقط 2 مجسمه طلایی تقدیم گروه سازنده شد و در مجموع 103 جایزه سینمایی دیگر تا این فیلم را در صدر فیلم های ابرقهرمانی تاریخ و از جمله بهترین آثار سینمایی جهان قرار دهد

++++

در ادامه به معرفی کوتاه برخی از ابرقهرمان های فیلم های لیست میپردازم:

439901-superheroes-the-amazing-spider-man-wallpaper

اسپایدرمن یکی از شخصیت های خیالی کتاب های مصور امریکایی ست که توسط کمپانی مارول منتشر شد. استن لی و استیو دیتکو او را خلق کردند و نخستین بار در سال 1962 در یک کتاب کامیک به چاپ رساندند. ماجرا از این قرار است که نوجوان یتیمی به نام پیتر پارکر روزی توسط یک عنکبوت گزیده می‌شود و در پی این حادثه خصوصیات آن عنکبوت به بدن پیتر منتقل می‌شود. مانند توانایی تنیدن تار بسیار قوی و همچنین پرتاب آن ، قدرت بدنی شگفت انگیز، پرش ، توانایی بالا رفتن از تقریبا هر سطحی و … .

man_of_steel-HD-Wallpaper

سوپرمن یک ابرقهرمان خیالی ست که توسط کمپانی دیسی در کتاب های کامیک منتشر شد. جری سیگل نویسنده و جو شوستر طراح در سال 1938 نخستین بار سوپرمن را در سری کتاب های “کامیک های اکشن” معرفی کردند. کال-ال نام اصلی سوپرمن است. او در سیاره “کریپتان” متولد شده و پدر و مادرش به دلایلی او را در کودکی به سیاره زمین می‌فرستند. ویژگی های فیزیکی زمین به کال-ال نیرو های فراطبیعی میدهد. از جمله توانایی پرواز و مقاومت در برابر هر نوع صدمه و آسیب از جمله حرارت و گلوله و … و همچنین نیروی فوق تصور و بسیاری چیزهای دیگر.

فیلم Iron Man

آیِرن‌من نام یک ابرقهرمان خیالی ست که در کتاب های کامیک امریکایی که توسط شرکت مارول عرضه می‌شود، ظاهر شد.استن لی و دستیارانش اولین بار در سال 1963 او را خلق کردند. تونی استارک نام یک مهندس و بیزینس من میلیاردر امریکایی ست که در پی حوادثی زندانی می‌شود و برای رهایی خود از آن جا یک زره با توانایی پرواز و شلیک گلوله می‌سازد. پس از رهایی از چنگ بدمن های داستان او تصمیم میگیرد که زره خود را به شکل حرفه ای تر و کارآمد تر بسازد و در نهایت تبدیل به آیرن من میشود.

hulk_in_the_avengers-wide

هالک ابرقهرمان کتاب های کامیک کمپانی مارول است که توسط استن لی و جک کربی در 1962 خلق شد. دکتر بروس بنر یک فیزیک دان است که به صورت اتفاقی در معرض اشعه های گاما قرار می‌گیرد و در نتیجه تبدیل به هیولایی می‌شود که در زمان عصبانی شدن به رنگ سبز در می‌آید و جثه اش چند برابر شده و قدرت فیزیکی باورنکردنی پیدا میکند.

تور

ثور یا تور در اصل متعلق به اساطیر قدیمی اسکاندیناوی است که توسط شرکت مارول در کتاب های کامیک منتشر شد. او در یکی از 9 جهان کیهان شناسی نورس به نام ازگارد زندگی میکند. او توانایی های فیزیکی بیشمار و فرا بشری دارد. همچنین وی را با چکش افسانه ای اش میشناسند که توانایی های بیشتری نیز همچون پرواز و ایجاد طوفان و آذرخش به او می‌دهد.

ابرقهرمانان

کپیتین امریکا یک شخصیت خیالی در کتاب های کامیک منتشر شده به وسیله شرکت مارول است. جو سایمون و جک کربی او را در سال 1941 با کتاب کامیک کاپیتان امریکا معرفی کردند. او فردی است به نام استیو راجر که بسیار علاقه مند به شرکت در جنگ جهانی دوم است اما به دلیل ضعف جسمانی به او اجازه این کار داده نمی‌شود. به همین خاطر به طور داوطلبانه تحت آزمایشی توسط دولت ایالات متحده قرار میگیرد که طی آن تبدیل به یک سرباز بسیار نیرومند می‌شود . او همچنین از سپری بسیار مقاوم استفاده می‌کند که در واقع تبدیل به برند او می‌شود.

فیلم بتمن

بتمن یک ابر قهرمان خیالی در کتاب های کامیک چاپ شده توسط شرکت دیسی است. بیل فینگر و باب کین او را در سال 1939 در کتاب کامیک های کارآگاهی به جهانیان عرضه کردند. بروس وین نام میلیاردر نیکوکار امریکایی است که در پی حوادثی تصمیم به مبارزه با خلافکاران میگیرد. برخلاف اکثر ابرقهرمانان دیگر او دارای نیرو های فرابشری نیست. بروس وین با تمرینات بدنی و استفاده از تجهیزات نظامی فوق پیشرفته و روحیه و انگیزه بی نظیر تبدیل به “شوالیه تاریکی” می‌شود.

مردان ایکس

اکس من   نام گروهی از ابرقهرمانان است که در واقع انسان های جهش یافته اند و میوتنت Mutant  نام دارند. این گروه  نخستین بار در مجموعه داستان های مصور شرکت مارول توسط استن لی و جک کربی در سال 1963 خلق شدند. پرافسر اکس با قدرت ذهنی فوق العاده ، مگنیتو با قدرت کنترل فلزات ، ولورین با قدرت جسمانی بینظیر و توانایی بهبود سریع و البته چنگال های دستش ، میستیک با توانایی تغییر شکل و بسیاری دیگر از مشهور ترین میوتنت ها هستند.

 

به نظر شما بهترین فیلم های ابرقهرمانی کدام فیلم ها هستند؟ جای کدام فیلم ها تو لیست خالی هست؟

درباره‌ی Alireza Rahimi

تصویر پروفایل Alireza Rahimi
علیرضا رحیمی هستم. طرفدار آزادی و انسانیت. شیفته ی دنیای هیجان انگیز و رویایی سینما و جهان لذت بخش و لطیف موسیقی

5 نظر

 1. در حال حاضر کسی به فیلم های قدیمی نگاه نمیکنه بلکه همه به فیلم های جدید چشم دوختند پس بهتره لیستون رو بروز کنید زیرا در سال 2016 فیلم های جذاب تری وجود دارد

  درضمن شما فیلم انتقام جویان 2 محصول سال 2015 شرکت مارول را فراموش کرده اید

  • تصویر پروفایل Alireza Rahimi

   سلام
   اولا من انتقام جویان 2 رو فراموش نکردم. این نشون میده که شما اصلا به خودتون زحمت ندادید که متن ها رو بخونید.

   دوما اگر امکانش باشه ، خوبه که مدام هر لیست رو آپدیت کرد. امــــــــا امکانش نیست. شاید 2 سال یه بار بشه. اما هر ماه آپدیت کردن لیست واقعا کار طاقت فرسایی هست.

   سوما موافق نیستم که کسی فیلم های قدیمی نگاه نمیکنه. چون ممکنه در زمان انتشار فیلم ، اون رو ندیده باشه . نکته مهم تر این که هدف این لیست اینه که فیلم های چند دهه رو با هم مقایسه کنه. نه این که فیلم های جدید رو معرفی کنه

   و در آخر، در سال 2016 نهایتا یک فیلم امکان راهیابی به تاپ تن من را دارد: Captain America: Civil War ، نه بیشتر

 2. ددپول رو هم میتونستی بذاری

  • تصویر پروفایل Alireza Rahimi

   سلام
   ممنون که نظر خودتون رو با ما در میون گذاشتید
   هم در توضیحات اولیه عرض کردم که فیلم های لیست تا سال 2015 هستند و هم در توضیحات اولین فیلم ، در مورد ددپول نوشتم.

 3. محمد پا طلایی امیده تیمه مایی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار