10 تا از جذاب ترین ضد قهرمان های سینما

علیرضا رحیمی: یکی از محبوب ترین سرگرمی های بشر داستان است. سینما بستری مناسب برای داستان گویی است . اما چه چیز یک داستان را جذاب میکند؟ مسلما تقابل شخصیت های “خوب” و”بد”.
در سینما هم عموما داستان های فیلم هایی بیشتر مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است که در آن ها قهرمان (Protagonist) در مقابل خود یک ضد قهرمانِ (Antagonist) شرور و جذاب ببیند. هدف نویسنده داستان ها هم همیشه این نیست که ما فقط از قهرمان خوشمان بیاید و با او حس همزاد پنداری کنیم، بلکه از ضد قهرمان علاوه بر استفاده برای افزایش کنش و واکنش ها ، برای علاقه مند کردن مخاطب نسبت به خود آن نیز استفاده میکند.
البته لازم است این نکته را یادآور شوم که ضد قهرمانها گاهی از تعریف کلاسیک خود خارج شده و فقط به صورت یک شرور ایفای نقش میکنند ( یعنی نه لزوما در برابر یک قهرمان) .

حال اگر بگوییم یک ضد قهرمان مطرح شده یا مورد توجه مخاطب قرار گرفته این لزوما به معنای هواداری از او نیست. در این حالت 2 احتمال وجود دارد، یا ما از فرط جذاب بودن و اجرای خوب ضد قهرمان از او خوشمان میاید و او را حتی به قهرمان داستان ترجیح میدهیم.(در واقع هوادار او شده ایم) یا این که ضد قهرمان آنقدر خبیث است که احساسات انسانی مان به ما اجازه نمیدهد از او هواداری کنیم ولی باز هم به همان دلایل مورد اول این کرکتر مورد توجه قرار میگیرد.(در این  حالت ما هوادار او نیستیم ولی برای ما جذاب است).

بر همین اساس لیستی که در ادامه مشاهده میکنید شامل ضد قهرمان هایی است که احتمالا شامل یکی از این دو دسته اند.
ترتیب لیست هم بر اساس جذابیت کرکتر است:

10-Norman Stansfield

فیلم Leon

با بازی : Gary Oldman
در فیلم : Leon

“نرمن استنسفیلد” نام ضد قهرمان فیلم “لوک بسون” است. او یک مامور مبارزه با مواد مخدر است. در حالی که خودش اعتیاد دارد و نشانه های بیماری روانی حاد نیز در او مشاهده میشود. استنسفیلد از کشتن آدم ها و حتی کودکان ابایی ندارد و به معنی واقعی یک “پلیس خلافکار” است . “گری الدمن” انگلیسی در این فیلم بازی مسحور کننده ای از خود به نمایش میگذارد. تیک های عصبی و خشونت را به طبیعی ترین شکل ممکن انجام میدهد. از این کرکتر همواره به عنوان یکی از بهترین ضد قهرمان های تاریخ یاد میشود که نقش مقابلش را “ناتالی پرتمن” 11 ساله و “ژان رینو” ی فرانسوی بازی میکنند.

دیالوگ مشهور :

                    “I like these calm little moments before the storm. It reminds me of Beethoven”

9- John Doe

کوین اسپیسی

با بازی : Kevin Spacey
در فیلم : Se7en

“جان دٌو” ضد قهرمان فیلم “هفت” به کارگردانی “دیوید فینچر” است. او یک قاتل سریالی نابغه ست که 7 نفر را به دلیل ارتکاب 7 گناه به شکل فجیعی میکشد. به نظر میرسد که او یک مذهبی تند رو است و به گمان خویش در پی اصلاح جامعه برمیاید. اما در این راه خشونت دیوانه واری از خود به نمایش میگذارد. این کرکتر هرچند حضوری کوتاه در فیلم دارد، چون بیش از نیمی از زمان داستان ، پلیس به دنبال اوست و ما او را نمیبینیم. اما در همان مدت کوتاه صحبت های مهمی میکند و پرده از شخصیت آرام و عجیب خود بر میدارد. نقش مقابل او را برد پیت و مورگان فریمن بازی میکنند. “کوین اسپیسی” امریکایی که 2 جایزه اسکار را در کارنامه اش میبینیم نقش جان دو را در زمان کوتاه طوری بازی میکند که این نقش تبدیل به یکی از به یادماندنی های سینما میشود.

دیالوگ مشهور :

“We see a deadly sin on every street corner, in every home, and we tolerate it. We tolerate it because it’s common, it’s trivial. We tolerate it morning, noon, and night. Well, not anymore. I’m setting the example. What I’ve done is going to be puzzled over and studied and followed… forever.”

8- Tyler Durden

Fight Club

با بازی : Brad Pitt
در فیلم : Fight Club

“تایلر دردن” شخصیت کتاب “باشگاه مبارزه” و فیلم اقتباسی از آن به کارگردانی “دیوید فینچر” است. این ضد قهرمان در طول داستان مدام شخصیت اصلی را فریب میدهد و او را به سمت نابودی میکشاند. جذابیت ظاهری ، تند صحبت کردن ، دیالوگ های ماندگار ، استایل خاص بازیگر از عوامل موفقیت این کرکتر است.”برد پیت” امریکایی به عنوان بازیگر این نقش انتخاب شد.  شایعاتی پیرامون گزینه های دیگر همچون “راسل کرو” ، “مت دیمون” و “شان پن” برای نقش تایلر مطرح شده است. ادوارد نورتون نقش مقابل او را بازی میکند. گفته شده است که پیت برای بازی در این نقش در کلاس های بکس شرکت کرد و هم چنین با مراجعه به دندانپزشک مقداری از دندانش را برید تا بیشتر شبیه کرکتر تایلر شود.

دیالوگ مشهور :

“Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy sh*t we don’t need”

7-Scar

جذاب ترین ضد قهرمان

با بازی : Jeremy Irons

در فیلم : The Lion King

“اسکار” یکی از شخصیت های فیلم “شیر شاه” است. او برادر پادشاه است که از کودکی با بی مهری پدر مواجه شده و کینه ای بس عمیق از برادر خود دارد. به عنوان یک شخصیت انیمیشنی، اسکار شقاوت و بی رحمی عجیبی دارد. او برادرش را کشته و پسر او را در بیابان رها میکند. به طور کلی کمتر کرکتر انیمیشنی تا این حد خوی شیطانی از خود نشان میدهد. سبک شخصیت پردازی او طوری است که از او به عنوان یکی از خاص ترین ضد قهرمان های یک انیمیشن کلاسیک یاد میشود. کرکتر های موفاسا و سیمبا در مقابل او قرار دارند. یکی از مهمترین عوامل موفقیت این فیلم ، وجود این ضد قهرمان با بازی “جرمی آیرنز” انگلیسی است.

دیالوگ مشهور :

 ” Life’s not fair, is it? You see I.. well, I… shall never be King. And you… shall never see the light of another day Adieu “

6- Michael Corleone

Michael Corleone

با بازی : Al Pacino
در فیلم های : The Godfather Trilogy

“مایکل کورلیونه” یکی از شخصیت های داستان “پدر خوانده” است. او کوچک ترین پسر یکی از سران مافیای ساکن ایالات متحده بوده است . اصلیت خانواده مایکل ایتالیایی ست. او در شروع داستان یک شخصیت عادی و حتی منفعل است . اما رفته رفته تبدیل به شیطانی میشود که جایگاه پدرش را در تشکیلات او میگیرد. باز هم هوش بالا و بی تفاوتی نسبت به جان دیگر افراد حتی اعضای خانواده اش ، از ویژگی های این ضد قهرمان است. هرچند نقش واضحی را در فیلم به عنوان قهرمان در برابر او نمیبینیم ، اما مایکل به حدی شرور است که نمیتوان او را قهرمان نامید. بازی آقای “پاچینو” در این نقش به گواه اکثر صاحب نظران یکی از بهترین اجرا های اوست که این کرکتر را تبدیل به یکی از نماد های مافیایی در سینما کرده است. بازی او به خصوص حرکت “چشم” هایش در این فیلم نمایانگر نبوغ و توانایی بی حد و حصر این بازیگر امریکایی است. این نقش برای پاچینو دو نامزدی اسکار به همراه داشت. گفته میشود کمپانی “پارامونت” خواهان به کارگیری بازیگری مشهور بوده زیرا پاچینوی جوان درآن سال ها شناخته شده نبود (نیکلسون و هافمن و … مد نظر آنها بوده اند) ، اما “کاپولا” با اصرار فراوان مانع این اتفاق شده است.

دیالوگ مشهور :

“It’s not personal, Sonny. It’s strictly business”

5- Anton Chigurh

No Country for Old Men

با بازی : Javier Bardem
در فیلم : No Country for Old Men

“انتون شیگور” نام ضد قهرمان کتاب “جایی برای پیرمرد ها نیست” و فیلم اقتباسی از آن است. انتون یک قاتل سایکوپتی بسیار خشن و ترسناک و بی رحم است. او از ابتدا تا انتهای فیلم در حال قتل افراد مختلف است. شیوه قتل های او و خونسردی اش و حتی ابزار مورد استفاده او ، این کرکتر را در اذهان سینما دوستان جاودانه کرد. “خاویر باردم” اسپانیایی ایفاگر نقش انتون در فیلم برادران کوئن است. او با بازی در این نقش نخستین اسپانیایی ای شد که برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر میشود. جاش برولین و تامی لی جونز ایفای نقش مقابل او را بر عهده دارند. اکثر مخاطبان سینما از او به عنوان خوف ناک ترین ضد قهرمان تاریخ سینما یاد میکنند که با خونسردی تمام آدم میکشد.

دیالوگ مشهور :

“Don’t put it in your pocket, sir. Don’t put it in your pocket. It’s your lucky quarter”

4- Lord Voldemort

هری پاتر

با بازی : Ralph Fiennes
در فیلم های : Harry Potter and the Goblet of Fire-Harry Potter and the Order of the Phoenix-Harry Potter and the Half Blood Prince-
Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1-Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2

“لرد ولدمورت” با نام اصلی “تام ریدل” یکی از شخصیت های داستان های “هری پاتر” است. او یک جادوگر تبهکار بینهایت بی رحم است. مهم ترین مشخصه این ضد قهرمان علاقه بی اندازه به قدرت و زندگی جاودانه است و در راه به دست آوردن آن از هیچ نوع تلاشی فروگذار نمیکند. ولدمورت به واقع نهایت پلیدی یک انسان را به نمایش میگذارد. او از کمترین احساسات انسانی بی بهره است.اما شخصیت خوف ناک، قدرت زیاد و بی رحمی شقاوت بار او موجب جذابیت این کرکتر میشود. “رالف فاینس” انگلیسی که در کارنامه اش 2 بار نامزدی اسکار دیده میشود از قسمت چهارم مجموعه وارد فیلم های هری پاتر شد. به گفته خودش این نقش یکی از مهمترین نقش هایی است که در عمرش بازی کرده است و بازی در این فیلم را با هیچ چیزی عوض نمیکند. دنیل ردکلیف ، مایکل گمبن و الن ریکمن و بسیاری دیگر از بازیگران بریتانیایی در مقابل او نقش آفرینی میکنند. بازی های فاینس در این مجموعه فیلم با بی مهری ناباورانه ای مواجه شد و جایزه آنچنانی برای ایفای نقش هایش دریافت نکرد.

دیالوگ مشهور :

“There is no good and evil. There is only power, and those too weak to seek it”

3- Colonel Hans Landa

Christoph Waltz

با بازی : Christoph Waltz
در فیلم : Inglourious Basterds

“کلنل هنس لاندا” یک شخصیت خیالی خلق شده توسط “ترنتینو” در فیلم “حرام زاده های لعنتی” است. او یک نازی اتریشی-آلمانی است با لقب “شکارچی یهود” . فکر میکنم میتوانید حدس بزنید که این ضد قهرمان چه خصوصیاتی دارد. متخصص کشتار در جنگ جهانی دوم و مسلط به چند زبان با شخصیتی باهوش و شوخ . گفته میشود ابتدا این نقش برای “لئوناردو دیکاپریو” نوشته شده بود اما در نهایت کارگردان تصمیم میگیرد از “کریستاف والتز” اتریشی-آلمانی استفاده کند. “کلنل لاندا” در چندین صحنه ما را به شدت تحت تاثیر خود قرار میدهد ، از جمله سکانس ابتدایی و قتل خانواده کشاورز ، ایتالیایی صحبت کردن در مقابل سربازان امریکایی که وانمود میکردند ایتالیایی اند ، گفتگو با دختر کشاورز مورد اشاره و … . برد پیت و ملانی لارن عهده دار نقش مقابل او هستند. بازی خیره کننده “والتز” در این نقش برای او یک اسکار و در جشنواره کن جایزه بهترین بازیگر را به ارمغان آورد.

دیالوگ مشهور :

“I love rumors! Facts can be so misleading, where rumors, true or false, are often revealing”

2- Bill ‘The Butcher’ Cutting

ضد قهرمان

با بازی : Daniel Day-Lewis
در فیلم : Gangs of New York

“بیل قصاب” با نام اصلی “ویلیام پول” رهبر یکی از گروه های گنگستری نیویورک در زمان جنگ داخلی ایالات متحده بوده است. او شخصیت ضد قهرمان فیلم “گنگستر های نیویورک” ساخته “اسکورسیزی” است. مهمترین خصایص این کرکتر بـــــاز هم بی رحمی و هوش و این بار شجاعت است. “سر دنیل دی-لوییز” انگلیسی ایفاگر نقش بیل در این فیلم است. آقای دی-لوییز برای این فیلم هم مانند همیشه متد اکتینگ را در دستور کار خویش قرار داد. به طور مثال آموزش قصابی دید و از پوشیدن لباس گرم به دلیل ناهماهنگی با شرایط فیلم خودداری کرد که باعث بیماری او شد و همچنین در طول فیلمبرداری هرگز از نقشش بیرون نیامد تا جایی که مدام با لهجه نیویورکی صحبت میکرد. او اما در مقابل خود بازیگر نابغه ای با نام لئوناردو دیکاپریو را به عنوان قهرمان داستان میبیند. تسلط وصف ناپذیر آقای دی-لوییز بر نقش خشن و خونریز بیل برای ایشان که 3 تندیس طلایی اسکار دارد، در آن زمان یک نامزدی اسکار و یک جایزه بفتا به همراه آورد.

دیالوگ مشهور :

     “You see this knife? I’m gonna teach you to speak English with this f***ing knife”

1- Joker

جوکر

با بازی : Heath Ledger
در فیلم : The Dark Knight

“جوکر” یکی ازشخصیت های داستانهای “بتمن” است. او یک تبهکار حرفه ای است که به مرور متوجه میشویم دچار بیماری حاد روانی نیز هست. هوش بالا ، جذابیت ظاهری، جذابیت کلامی، غیر قابل پیش بینی بودن، بی رحمی و … از مشخصه های این کرکتر است. این شخصیت قبل از سه گانه “نولان” با بازی ” جک نیکلسون” شناخته میشد. اما در فیلم “شوالیه تاریکی” بازی حیرت انگیز “هیث لجر” فقید موجب شد تا این کرکتر به یکی از محبوب ترین ضد قهرمان های تاریخ بدل شود. کریستین بیل در نقش بتمن در مقابل جوکر قرار دارد.گفته میشود لجر استرالیایی برای ایجاد آمادگی ایفای این نقش خود را یک ماه در اتاق هتلی حبس کرد. کار تا آنجا پیش میرود که برخی عامل مرگ او -که مسمومیت دارویی بود- را به دلیل تاثیرات شدید روحی و روانی بازی در این نقش میدانند. بازی در این نقش برای او یک اسکار، یک بفتا، یک گلدن گلوب و چندین جایزه دیگر (البته پس از مرگ) به ارمغان آورد تا این یکی از تحسین شده ترین بازی های تاریخ سینما باشد.

دیالوگ مشهور :

“?Why so serious”

در ادامه چند ضد قهرمان جذاب دیگر (بدون توضیح و بازیگر) را میبینید که این بار بدون ترتیب نوشته شدند :

Darth Vader-Star Wars
Hannibal Lecter-The Silence of the Lambs
Jack Torrance-The Shining
Freddy Krueger-A Nightmare on Elm Street
Magneto-X-Men
Terminator-The Terminator
Agent Smith-The Matrix
Norman Bates-Psycho
Hans Gruber-Die Hard
Sauron-The Lord of the Rings
T-1000-Terminator 2: Judgment Day
The Shark-Jaws
Bane-The Dark Knight Rises
Nurse Ratched-One Flew Over the Cuckoo’s Nest
Tony Montana-Scarface
Patrick Bateman-American Psycho
Ra’s al Ghul- Batman Begins
Maleficent-Sleeping Beauty
Jigsaw Killer-Saw
Professor Moriarty-Sherlock Holmes
Davy Jones-Pirates of the Caribbean
Vito Corleone-The Godfather
Keyser Söze-The Usual Suspects
Daniel Plainview-There Will Be Blood
Det. Alonzo Harris-Training Day
Jafar-Aladdin
Calvin Candie-Django Unchained
Bellatrix Lestrange-Harry Potter
Queen-Snow White and the Seven Dwarfs
Stepmother-Cinderella
Amon Goeth-Schindler’s List
Frank Booth-Blue Velvet
Alex Delarge-A Clockwork Orange
Achilles-Troy
Hopper-A Bug’s Life
Mrs. Tweedy-Chicken Run
Edwin Epps-12 Years a Slave
Count Olaf-Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events

 

 

توضیحی که در ادامه میخوانید پایان داستان هری پاتر را لو میدهد :
Professor Severus Snape کرکتر کتاب و فیلم های “هری پاتر” تقریبا در تمامی داستان (به جز انتهای کتاب هفتم و اواخر فیلم پایانی) یک ضد قهرمان توصیف شده. اما در نهایت مشخص میشود که او در تمامی این سال ها به معنای واقعی کلمه یک “قهرمان” کامل بوده است. به نظر من چه در زمانی که شخصیت منفی داشت یک ضد قهرمان جذاب بود و چه زمانی که ما متوجه میشویم در این سال ها چه فداکاری هایی به خاطر عشق خود کرده است ما را به شکل عجیبی تحت تاثیر قرار میدهد. بازی بی نقص آقای “Alan Rickman” انگلیسی در شخصیت دو گانه به اعتقاد من چیزی کم از رتبه یک لیست (جوکر) ندارد ، اما به واقع کم لطفی است اگر او را یک ضد قهرمان بدانیم.

 

از نظر شما جذاب ترین قهرمان های سینما کدام ها هستند؟

درباره‌ی Alireza Rahimi

تصویر پروفایل Alireza Rahimi
علیرضا رحیمی هستم. طرفدار آزادی و انسانیت. شیفته ی دنیای هیجان انگیز و رویایی سینما و جهان لذت بخش و لطیف موسیقی

2 نظر

  1. درسایتتون – لیست فیلم های خنده دار – نبود ، یا اینکه من متوجه نشدم ؟! کارتونی منظورم نیس !
    اگه ممکنه بذارید اگه هست لینک بدید ممنون

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار