10 تا از بهترین انیمیشن های جهان

علیرضا رحیمی: بشر از ابتدای خلقت عاشق رویا پردازی بوده است. سینما و به طور کلی هنر های تجسمی بستری مناسب برای پاسخ گویی به این علاقه و نیاز انسان ها بوده و هست . از همان ابتدای راه سینما، انیمیشن جای خود را در این هنر به خوبی پیدا کرد. تا جایی که کمپانی های عظیمی چون “دیزنی” و “دریم ورکس” برای ساخت انیمیشن پایه گذاری شدند و سالانه آثاری بی بدیل را راهی پرده های نقره ای کردند. امروزه وقتی به آمار فروش فیلم ها در سالن های سینما در جهان نگاه میکنیم در می یابیم که انیمیشن ها هر سال پای ثابت پر فروش ترین فیلم ها هستند. این رشد تا جایی ادامه پیدا کرد که در سال 2001 آکادمی علوم و هنرهای سینمایی یک جایزه جداگانه برای انیمیشن در نظر گرفت. ذکر این نکته ضروری است که انیمیشن خلاف تصور برخی، مخصوص کودکان و نوجوانان نیست بلکه خیلی اوقات حرف های بسیار مهمی برای رده های سنی بزرگسال و حتی کهنسالان دارد. در ادامه لیست 10 تا از بهترین انیمیشن های جهان که مورد علاقه اینجانب هستند را میخوانید:

10- UP (بالا)

بهترین انیمیشن

این فیلم داستان ماجراجویی یک پیرمرد و یک پسر بچه را در خانه ای که با بالون های زیاد در آسمان پرواز میکند ، تعریف میکند. موسیقی و صدا و کارگردانی و تصاویر خوش آب و رنگ، همان چیز هایی است که از یک انیمیشن مشترک از پیکسار و دیزنی انتظار میرود. یکی دیگر از انیمیشن های پرفروش تاریخ (15 امین) و یکی از تنها 3 انیمیشن تاریخ سینما که افتخار داشتند تا کاندید اسکار “بهترین فیلم” شوند.(برنده اسکار بهترین انیمیشن 2009 در رقابت با “آقای فاکس شگفت انگیز” وس اندرسون)
پ.ن : سکانس تراژیک ابتدای فیلم مافوق فوق العاده ست !!!
پ.ن 2 : این فیلم 4 ستاره (از 4 ستاره) از راجر ایبرت فقید دریافت کرد.

9- The Incredibles (شگفت انگیزان)

بهترین انیمیشن های جهان
این فیلم داستان خانواده ی ابرقهرمان ها را تعریف میکند. از معدود انیمیشن های موفق ابرقهرمانی تاریخ که داستانش کاملا اوریجینال است. یک کمدی ، با شخصیت پردازی و داستان بسیار جذاب و به یاد ماندنی. یکی دیگر از همکاری های موفق پیکسار و دیزنی. 20 امین انیمیشن پرفروش تاریخ و برنده اسکار بهترین انیمیشن در سال 2004 .

8- WALL•E (وال-ای)

Wall-E
این فیلم داستان یک ربات ساده دوست داشتنی را در “زمین” سال های آینده روایت میکند. سال هایی که کره ی “عزیز” ما دیگر قابل سکونت نیست. این فیلم یک عاشقانه بسیار تاثیر گذار و از تحسین شده ترین انیمیشن های تاریخ است. فضا سازی و ساخت کرکتر های رباتی فیلم و همچنین داستان پر مفهوم آن ، این انیمیشن را یکی از خاص ترین ها در نوع خودش ساخته است. باز هم دیزنی و پیکسار و 33 امین در جدول پرفروش های انیمیشن. همچینین برنده اسکار بهترین انیمیشن سال 2008.

7- Spirit: Stallion of the Cimarron (اسپیریت)

بهترین کارتون
این فیلم داستان یک اسب وحشی در امریکا در سال های استعمار بریتانیای کبیر را روایت میکند. موسیقی جادویی “هنس زیمر” و صدای ” مت دیمون” در نقش اسپیریت این انیمیشن را بسیار اعجاب انگیز کرده است. مفاهیم استقلال و ظلم ستیزی در سال های مورد اشاره و همچنین تبعیض نژادی موضوعات قابل بحث دیگر این فیلم زیباست. محصول کمپانی “دریم ورکس” و نامزد اسکار بهترین انیمیشن سال 2002 که از “شهر اشباح” میازاکی شکست خورد.

6- Chicken Run (فرار مرغی)

کارتون
این فیلم تلاش مرغ های مزرعه ای در انگلستان را برای فرار از آن روایت میکند. تاثیر پذیری این انیمیشن از برخی فیلم ها مطرح تاریخ سینما همچون “فرار بزرگ” آن را تبدیل به یک اثر ویژه کرده است. شخصیت پردازی و تقابل فرهنگ امریکایی و انگیسی و همچنین موسیقی تاثیر گذار و البته حضور بازیگرانی همچون “مل گیبسون” از نکات جالب این فیلم است. محصول کمپانی “دریم ورکس” که به روش ” استاپ موشن” ساخته شده است.( تا سال 2000 آکادمی هنوز جایزه ای را به طور مجزا برای انیمیشن ها در نظر نگرفته بود)

5- Treasure Planet (سیاره گنج)

بهترین انیمیشن دنیا
این فیلم برداشتی از رمان “جزیره گنج” با تغییرات گسترده روایی و سبکی است. داستان پسر نوجوان ماجراجویی که در مسیر سفری خطرناک و هیجان انگیز برای رسیدن به گنجی وصف ناپذیر را روایت میکند. داستان جذاب ، فضای فانتزی و کرکتر های بی نظیر و البته موسیقی فوق العاده این انیمیشن را در لیست دوست داشتنی ترین های تاریخ قرار داده است.محصول کمپانی دیزنی و یکی دیگر از شکست خوردگان از “شهر اشباح” در اسکار 2002.

4- Aladdin (علاالدین)

علاالدین
این فیلم داستان یک نوجوان عرب تنگدست را روایت میکند که درگیر ماجراهای جادویی و عاشقانه میشود. محصول سال 1992 و کلاسیک دیزنی و از معدود انیمیشن هایی که یک شخصیت خاورمیانه ای را تصویر کرده است. فضاسازی جذاب و کرکتر های به یاد ماندنی ( از جمله جینی غول چراغ جادو با بازی وصف ناپذیر رابین ویلیامز دوست داشتنی که هنوز هم دوست ندارم از کلمه ی فقید برایش استفاده کنم) ، موسیقی اصیل و تاثیرگذار و ساوند ترک های عربی-انگلیسی و البته داستان افسانه ای این انیمیشن را در زمره بهترین “فیلم” های تاریخ قرار داده است. 34 امین انیمیشن پر فروش تاریخ سینما.

 

3- Beauty and the Beast (دیو و دلبر)

بهترین انیمیشن های تاریخ
این فیلم داستان افسانه ای و حماسی بسیار مشهوری را روایت میکند. داستان عشق باورنکردنی یک انسان به یک انسان هیولا نما . تغییرات اخلاقی اعجاب انگیز از یک موجود بی عاطفه به سمت مهربانی بی پایان. جذابیت و گیرایی داستان خود به تنهایی توانایی کشش کل فیلم را دارد. از آن گذشته شخصیت پردازی های فوق العاده ، موسیقی متن حیرت انگیز ، ساوند ترک های زیبا ( ساوند ترک “انجلا لنسبری” یکی از ماندگار ترین ترک های تاریخ سینماست) فضا سازی با جزئیات فراوان از ویژگی های این اثر خارق العاده است. محصول سال 1991 و یکی از موفق ترین و تحسین برانگیز ترین انیمیشن های کلاسیک دیزنی که هنوز هم در لیست 50 انیمیشن پر فروش تاریخ سینماست (44 ام) . همچنین این انیمیشن نخستین انیمیشنی است که نامزد اسکار “بهترین فیلم” شده است.
پ.ن: این فیلم 4 ستاره (از 4 ستاره) از راجر ایبرت فقید دریافت کرد.

 

2- The Lion King (شیر شاه)

شیر شاه
این فیلم روایتی حماسی، رمانتیک و تراژیک (در عین حال موزیکال و کمدی) از زندگی یک بچه شیر از زمان به دنیا آمدن تا چالش از دست دادن پدر و انتقام و بازگشت شکوهمندانه بر تخت پادشاهی حیوانات است. داستان فیلم پر از لحظات احساسی و جذاب ، در عین حال مفرح و شاد است. شخصیت های باور پذیر (چه مثبت ، چه منفی) که در واقع در حال نقد کردن رفتار های خشن و حیوانی بشر هستند ، این انیمیشن را فراتر از فقط-یک-انیمیشن کرده است. مفاهیم عشق ، خانواده ، ایثار و شرافت در بالاترین درجه خود در این شاهکار کلاسیک دیزنی نمایان است. محصول سال 1994 و یکی از موفق ترین انیمیشن های تاریخ در گیشه (4 امین انیمیشن پرفروش و 24 امین فیلم پرفروش تاریخ سینما) . موسیقی بی نهایت زیبای هنس زیمر در ماندگاری این فیلم تاثیر به سزایی داشته است. همچنین فضاسازی بدیع و ساوند ترک های مشهور فیلم تا ابد در ذهن دوست داران سینما خواهد ماند.
پ.ن: سکانس مرگ موفاسا یکی از غم انگیز ترین صحنه های تاریخ سینماست.

1- Finding Nemo (در جستجوی نمو)

بهترین انیمیشن
این فیلم داستان جستجوی دیوانه وار یک دلقک ماهی پدر برای یافتن تنها فرزند خود است که توسط انسان ها ربوده شده است. این فیلم روایتی بسیار جذاب و ماجراجویانه با شخصیت های عمیق ، دوست داشتنی و بدیع است. فضاسازی اقیانوس بی تردید در نوع خود (انیمیشن کامپیوتری) بهترین است.در این انیمیشن که باز هم میتوان به آن برچسب “فراتر از فقط-یک-انیمیشن” زد به زیبایی میتوان مفاهیم والای انسانی همچون عشق ، خانواده ، دوستی ، از خودگذشتگی و … را مشاهده کرد. به جرات میتوان این اثر را بهترین همکاری دیزنی و پیکسار دانست. برنده جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال 2003 و 6 امین انیمیشن پرفروش تاریخ ( 32 امین فیلم پرفروش). موسیقی توماس نیومن و حضور بازیگران مطرح هالیوود تاثیر گذاری این انیمیشن رویایی را بیشتر کرده است.

پ.ن: این فیلم 4 ستاره (از 4 ستاره) از راجر ایبرت فقید دریافت کرد.
پ.ن2: صحنه مرگ همسر مارلین و تمامی فرزندانش (به جز نمو) از تاثیرگذار ترین صحنه های تاریخ سینماست.

پ.ن.پ : صفت های به کار رفته علاوه بر دریافت های شخصی ، گفته اکثر سایت های سینمایی از جمله “آی ام دی بی” ، مجله های سینمایی از جمله ” امپایر” و نقد منتقدان سینما از جمله “راجر ایبرت” فقید می باشد.

 

انیمیشن های مورد علاقه‌ی شما که فکر میکنید جاشون تو لیست خالیه کدوما هستند؟

درباره‌ی Alireza Rahimi

تصویر پروفایل Alireza Rahimi
علیرضا رحیمی هستم. طرفدار آزادی و انسانیت. شیفته ی دنیای هیجان انگیز و رویایی سینما و جهان لذت بخش و لطیف موسیقی

32 نظر

 1. تنیجه کلی
  هر انیمیشنی که مطعلق به پیکسار و دیزنی باشرو باید دید ( بستگی به سلیقتون داره که خوشتون بیاد یا نیاد)
  ولی دریم ورکز فقط بعضی از انیمیشناش مثل شرک، چگونه اژدهای خود را تربین کنیم و پاندا کنگ فو کار قشنگن ( نظر شخصی )

 2. mary and max هم به نظرم باید تو این لیست باشه…

 3. فیلم toy story (داستان اسباب بازی) پس چی شد؟ من تقریبا 6، 7 تا از اینا رو دیدم

 4. سلام من تا حالا کارتن ندیدم
  ولی چند روز بیش با برادرم از سره اجبار فیلم وال-ای رو دیدم و خیییییلی لذت بردم.
  اگ بخام بهم لطف کنید و چند تا فیلم بیشنهاد کنید اونا اسمشون چیه؟؟؟

  • عروس مرده ، قطار قطبی ، موش سراشپز ، زندگی جدید امپراطور ، سیاره گنج
   اینا انیمیشن ها نظیر ندارن و از نظر خودم که اکثر انیمیشن های معروف رو دیدم اینا بهترینن
   البته انیمیشن های آپ و من نفرت انگیز و رییس مزرعه و غول اهنگی و گیسوکمند و ریو و خرس برادر و فصل شکار و عصر یخبندان و آن سوی پرچین و پاندای کنگفوکار و شیر شاه هم قشنگن
   پیشنهاد میکنم حتما اون اولی هایی که گفتم رو ببین پشیمون نمیشی

 5. پس marry and max کشکه
  اصن دیدنش
  شاهکاره

 6. سینما به شدت سلیقه ای هستش و بهتره به نظر هم احترام گذاشت اما دوست داشتم نظر خودم رو در مورد 10 انیمیشن برتر بگم این 10 انیمشن برتر من:

  1- finding nemo
  2- song of the sea
  3- lion king
  4-fantasia
  5-toy story
  6-Howl’s Moving Castle
  7-Corpse Bride
  8–WALL-E
  9-cars
  10-incredibles

  • تصویر پروفایل Alireza Rahimi

   سلام
   خیلی ممنون که لیست جالبتون رو برای ما فرستادید. از گزینه های لیست پیداست که سلیقه هیجان انگیز و جالبی درباره انیمیشن دارید. خصوصا شماره 7 که فیلم فوق العاده ایه 🙂

 7. قلعه متحرک هاول رو حتی توی 60 تا از بهترینا رم نذاشتی!
  دمت گرم. حسابی خندیدمو دلمو شاد کردی!

  • تصویر پروفایل Alireza Rahimi

   سلام
   خوشحالم که باعث شادی شما شدم!
   ضمنا این انیمیشن رو ندیدم. (چون خیلی از این مدل انیمیشن های مضحک حوصله سر بر و به اصطلاح روشن فکری خوشم نمیاد)

 8. لیست خیلی خوبی بود فقط چنتا انتقاد
  آپ بنظرم فووووق العاده بود، ولی فقط بیست دقیقه اولش! فک کنم شما ام با من هم نظر باشی که بعد از دقیقه بیست خیلی شیک از فاز شاهکار خارج میشه و تبدیل به یه انیمیشن اکشن و ماجراجویی عادی میشه…خلاصه توی لیست خوده من جایی نداره
  من خودم Wall-E رو تو رتبه اول قرار میدم، بشدت عاشقشم! بعد از Nemo قطعا Toy Story 3 رو میارم توی لیست چون یه شاهکاره محضه و بنظرم دیگه از این زیباتر نمی شد یه سری محبوب رو پایان بندی کرد و رتبه و ریتش توی آی ام دی بی هم گویای همه چیز هست. بعد از اون Ratatouille که نمی دونم چجوری توی لیست شما نیست! واسه خوده من توی انیمیشن و کلا توی فیلم، داستان و خط داستانیه کار نقش خیلی مهمی داره، به همین دلیل Wreck-it Ralf که توی خط داستانی بی نظیره قطعا توی لیست قرار میگیره، Tangled هم همینطور، و Rango و…و کلا همه انیمیشنا 😀 آقا رتبه بندی واقعا سخته 😀
  با نظرت در مورد کارای میازاکی و کلا انیمه های ژاپنی هم تا حدود زیادی موافقم، خودم از دیدنشون خیلی لذت می برم ولی واقعا هیچوقت اون حسی که از دیدن انیمیشن نیاز دارم رو بهم نمیدن و بنظر میاد بیشتر بخاطر خاص بودن و تفاوت ایده و سبکی که با سایر انیمیشن ها دارن انقد توی دنیا مطرح شدن
  با گزینه های لیستت کاملا موافقم، فقط اسپریت رو خیلی سال پیش دیدم و چیز خاصی ازش تو ذهنم نمونده، فک می کنم اگه انقد خوب بود باید بیشتر تو ذهنم می موند ولی باز سعی می کنم پیداش کنم و یه بار دیگه ببینمش

  • تصویر پروفایل Alireza Rahimi

   سلام
   اولا ممنون از نظر جالب و دلگرم کننده تون. دوما ممنون از این که لیست رو خوندید و انتقادات تون رو مطرح کردید و سوما اینکه خیلی خوشحال میشیم اگه لیست خودتون رو برای ما کامنت بذارید 🙂

   Up همونطور که فرمودید شروع باشکوه و تکان دهنده ای داره و یه جورایی سکانس اول جدا از فیلم وایمیسته. مهمترین دلیل ام برای 10 ام قرار دادنش هم دقیقا همینه. (البته نه این که باقی فیلم خوب نیست …)
   Wall.E یه فیلم خیلی خاصه و منم خیلی دوسش دارم. اما چند تا ایراد کوچیک داره (که توضحیش سخته) … بیشتر مربوط میشه به اتمسفر کلی و بعضی از صحنه ها ی کمی نچسب و البته پایان بندی …
   Toy Story 3 رو نمیشه تنهایی دید و یک شاهکار به حساب آوردش. مشکل هم دقیقا همینجاست. 3گانه رو باید کلی دید و وقتی کلی میبینمش در حد همون 11-12 لیستم هست. که فکر میکنم رتبه ی خوبیه …
   Ratatouille برای من یه فیلم سرگرم کننده بود و در حد مثلا Up نیست. هرچند 17 ام هم رتبه ی خوبیه !!!
   Wreck-It Ralph رو هم ندیدم متاسفانه

   • سلام علیرضا جان، ممنون از توضیحاتت
    نظرات و دلایلی که مطرح کردی رو تا حدود زیادی قبول می کنم، دوس داشتم راجبه وال ای نظراتت رو بشنوم ولی خب اینجا گویا جاش نیست.
    جدای از همه ی این ها، پیشنهاد اکیییییییییییییییییییییییید دارم که آب دستته بذاری زمین و همین امروز واسه دیدن Wreck it Ralf اقدام کنی که خربزه آب است و قلندر بیدار !!!
    واقعا فوق العادس، منکه بشخصه خیلی لذت بردم و توام مطمئنا لذت خواهی برد، مخصوصا خط داستانی که ازت می خوام فقط بری ببینی ایده و خلاقیت و نبوغ تیم سازنده تو خلق کاراکتر و داستان با انسان چه می کنه

    • تصویر پروفایل Alireza Rahimi

     حتما به زودی “رالف” رو میبینم!

     وال ای فیلم بسیار خوبیه بدون تردید. من هم در مقام مقایسه با رتبه های بهتر لیستم گفتم ایراداتی بهش وارده.
     چند مثال میارم:
     اولا این که مساله پیش بینی آینده جهان و داستان تسلط ربات ها در این فیلم به هیچ وجه کودکانه و ساده لوحانه نیست بلکه کاملا علمی و تحقیق شده است. پس در نتیجه نمیتوان از ایرادات جزئی گذشت. این که ربات ها در آینده بتوانند احساسات انسانی را با تماشای چند تصویر درک کنند(این قابلیت به صورت قطعی در آنها وجود ندارد بر اساس فیلم) یا این که بر اساس تداخل قوانین تصمیمات دیکتاتور گونه بگیرند و به اصطلاح بر انسان ها مسلط شوند و …. کمی توی ذوق میزند.
     دیگر این که ارتباط 2 ربات اصلی کمی نچسب میشود در برخی صحنه ها (توضیحش واقعا سخته!)
     و دیگر این که اغراق در تنبلی انسان ها و وابستگی آن ها به تکنولوژی در این مدت -نه چندان طولانی- کمی غیر قابل باور است.
     و پایان بندی -زیادی شیرین- و این که “وال ای” حافظه خود را به طور کامل و قطعی از دست داده ولی با لمس دست “ایو” حافظه اش برمیگردد …

     با همه این نقد ها ، Wall.E یکی از بهترین فیلم هایی ست که من دیدم.

 9. دمت گرم عالی بود

 10. به نظرم جای the iron giant خیلی خالیه

  • تصویر پروفایل Alireza Rahimi

   سلام
   انیمیشن The Iron Giant محصول سال 1999 کمپانی “برادران وارنر” است ، به کارگردانی “Brad Bird” امریکایی که در سال های بعد “The Incredibles”و “Ratatouille” را ساخت . این فیلم برنده جایزه بهترین انیمیشن 27 امین دوره جوایز “Annie” در رقابت با شاهکار جناب “John Lasseter” یعنی “A Bug’s Life” است. این فیلم مورد تحسین منتقدان قرار گرفت (96 درصد در وبسایت “Rotten Tomatoes”) ، اما در گیشه چندان موفق نبود. به گفته راجر ایبرت که نمره 3.5 از 4 به این انیمیشن داد ، “غول آهنی” از فیلم “E.T. the Extra-Terrestrial” ساخته اسپیلبرگ تاثیر زیادی پذیرفته است.
   به نظر من فیلم یک کمدی تراژیک است. با پیرنگ های تخیلی و ضد جنگ با حضور بازیگران مطرح هالیوود که هم مخاطب نوجوان و کودک را راضی میکند و هم یک مخاطب بزرگسال را تحت تاثیر قرار میدهد. پایان فیلم هم به شکل دوگانه ای نه خیلی شیرین و نه خیلی تلخ است… اما به طور کلی به اعتقاد من در 10 تای اول جایی ندارد

 11. داداش احساس میکنم لیست کاملا بر اساس سلیقه فردی خودته … حداقل یه نگاه به نظر منتقدین ، نمره های انیمیشن و … مینداختی
  آخه چطور ممکنه که Toy Story 3 (داستان اسباب بازی ها 3 ) و Inside Out (درون) و Sprited Away (شهر ارواح) کلا تو لیست نباشن و این انمیشن ها باشن
  یکم وقت میزاشتی رو لیست
  آخه چجوری انیمیشن Wall-E که از بهترین آثار تاریخ سینماس رو شماره 8 قرار دادی و “دیو و دلبر” شماره 3

  • تصویر پروفایل Alireza Rahimi

   آفرین ! درست فهمیدی! لیست کاملا بر اساس سلیقه فردی منه. پس طبیعتا نیازی به مراجعه به نظرات منتقدان و … هم نیست.
   اما در مورد مثال هایی که اوردی ، به کامنت ها میتونی نگاه کنی. 🙂
   در مورد وقت گذاشتن هم … مدیر سایت فرمودند محترمانه جواب بدم . برای همین سکوت میکنم …
   پ.ن : ترجمه inside out “وارونه” یا “پشت و رو” ست.

 12. تصویر پروفایل Alireza Rahimi

  در این کامنت قصد دارم لیست انیمیشن هام رو تا شماره 65 ( از حدود 200 تا) بنویسم (البته بدون توضیح و بررسی !)
  11- Toy Story 2 – داستان اسباب بازی 2
  12- Toy Story 3 – داستان اسباب بازی 3
  13- Brother Bear – خرس برادر
  14- A Bug’s Life – زنگی یک حشره
  15- Mulan – مولان
  16- Toy Story 1 – داستان اسباب بازی 1
  17- Ratatouille – رتتویی
  18- Pocahontas – پٌکاهانتس
  19- Shrek 1 – شرک 1
  20- Rango – رنگو
  21- How to Train Your Dragon – چگونه اژدهای خود را آموزش دهید
  22- Ice Age – عصر یخبندان
  23- Monsters, Inc. – شرکت هیولا ها
  24- Corpse Bride – عروس مرده
  25- Cinderella – سیندرلا
  26- Robin Hood – رابین هود
  27- Brave – دلیر
  28- Fantastic Mr. Fox – آقای فاکس شگفت انگیز
  29- Antz – مورچه ای به نام زی
  30- Madagascar – ماداگاسکار
  31- The Croods – کرودز
  32- Tangled – گیسو کمند (ژولیده)
  33- 1 Cars – ماشین ها 1
  34- The Many Adventures of Winnie the Pooh – ماجراجویی های وینی پو
  35- Winnie the Pooh – وینی پو
  36- A Monster in Paris – یک هیولا در پاریس
  37- 1 Despicable Me – منِ نفرت انگیز 1
  38- Happy Feet – خوش قدم
  39- Monsters University – دانشگاه هیولا ها
  40- Kung Fu Panda – پاندا کونگ فو کار
  41- The Jungle Book – کتاب جنگل
  42- The Iron Giant – غول آهنی
  43- Pinocchio – پینــــــــــــــوکیو
  44- Snow White and the Seven Dwarfs – سفید برفی و هفت کوتوله
  45- Sleeping Beauty – زیبای خفته
  46- The Curse of the Were-Rabbit – نفرین خرگوشینه! (بر وزن گرگینه)
  47- Garfield – گارفیلد
  48- Over the Hedge – آنسوی پرچین
  49- The Adventures of Tintin – ماجراجویی های تن تن
  50- 101 Dalmatians – صد و یک سگ خالدار
  51- ParaNorman – پارانرمن (نرمن ماورایی)
  52- Fantasia/2000 – فانتازیا 2000
  53- The Fox and the Hound – روباه و سگ شکاری
  54- Lady and the Tramp – بانو و ولگرد
  55- Spirited Away – شهر اشباح (غیب‌شدن سِن و چیهیرو)
  56- The Secret World of Arrietty – دنیای مخفی آریتی
  57- Flushed Away – بر آب رفته (!)
  58- Cloudy with a Chance of Meatballs – ابری ، با احتمال بارش گوشت توپی
  59- The Ant Bully – مورچه قلدر
  60- Hotel Transylvania – هتل ترنسیلوانیا
  61- The Lego Movie – فیلم لگو
  62- Despicable Me 2 – من نفرت انگیز 2
  63- Open Season – فصل شکار
  64- The AristoCats – گربه های اشرافی
  65- Lilo & Stitch – لیلو و استیچ
  66- …
  .
  .
  .

  پ.ن : Frozen , The Wind Rises, Mr. Peabody & Sherman, The Triplets of Belleville, Coraline , The Illusionist ,Frankenweenie, Wreck-It Ralph, Ernest & Celestine, Song of the Sea ,Inside Out , The Tale of the Princess Kaguya اینا رو هنوز ندیدم !

  • به نظرم 20-رنگو لیاقتش از 20 بیشتر بود خیلی داستانش قشنگ بود.

   • تصویر پروفایل Alireza Rahimi

    در مورد “رنگو” ، من خودم عاشق “جانی دپ” ام. “گور وربینسکی” هم که کارگردان باشه ، که دیگه نگو !!!
    داستانش هم که کاملا حق با شماست ، واقعا عالیه . به قول جناب “حسینی” کلی هم “مفهوم” داره. کلی هم کرکتر بامزه داره. وسترن انیمیشنی هم که واقعا کم داریم و در کل خیلی تکه. امـــــــــا هر چقدر با خودم کلنجار رفتم نتونستم بالاتر از شرک بذارمش. هر چند اعتراف میکنم “کمی” نوستالژی” تو انتخابش تاثیر گذار بوده !!!
    در کل نظرم اینه که رتبه بندی تو سینما خیلی کار دقیقی نیست. یعنی مثل ریاضی نیست.
    نمیشه 2 تا فیلم رو باهم مقایسه کرد. فقط چون رتبه بندی کار لذت بخشیه ، این کارو انجام میدم!!! :)))

 13. من نمیخام از سلیقه شخصی شما انتقاد کنم ولی اگه شما سری عصر یخبندان و سری ماداگاسکار رو دیده باشی چطور اون رو توی این لیست قرار ندادی من کاملا با این لیست موفقم و تمام این ها رو دوست دارم مشکلم نبودن اونایی که گفتم.

  • تصویر پروفایل Alireza Rahimi

   سلام دوست عزیز!
   لیست بنده بنا به دلایلی( جذابیت و اختصار و البته سنت! ) 10 تاست یا همون “تاپ تن”. برای همین این محدودیت وجود داره که 10 تا از انیمیشن های دنیا رو بنویسم. و قاعدتا نمیشه همه انیمیشن های “خوب” رو توش جا داد.
   و اما در مورد سه گانه Madagascar. من فیلم اولش (2005) رو دوست دارم. قطعا فیلم خوبیه. ایده جدید داره . کاراکتر هاش هم خیلی بامزه ان. داستان رو هم خیلی خوب جلو میبره. نقدی هم که میکنه(درندگی ذاتی شیر) یه استعاره است و باز هم خیلی خوبه. اما یه مقدار فضای فیلم تو بعضی از قسمت ها “نچسب” میشه و خلاصه این که در قیاس با Up (شماره آخر لیست) از نظر من کم میاره. ( توی لیست کامل من قسمت اول ماداگاسکار در رتبه 30 قرار میگیره). در مورد فیلم دوم (2008) و فیلم سوم (2012) نمیدونم با من موافق هستید یا نه که نسبت به اولی افت کرده و فقط در حد انیمیشن های سرگرم کننده و تجاری اند.(هر چند قسمت های دوم و سوم بیش از اولی مورد لطف منتقدان قرار گرفت !!)
   و اما در مورد سری Ice Age ، تا الان 4 تا ساخته شده و قراره 5 امیش هم 2016 بیاد. قسمت اول(2002) جزء مورد علاقه های منه . ایده اش باز هم جدید و عالیه. کاراکتر هاش فوق العاده ان( “سید” به نظر من با “دانکیِ” “شرک” قابل رقابته !!!) و پایان احساسی و تاثیر گذاری داره. اما باز هم در مجموع به نظر من از Up عقب تره.( توی لیست کامل من قسمت اول در رتبه 22 قرار داره). اما قسمت های دوم(2006) و سوم(2009) و چهارم(2012) به نظر من شدیدا افت کردن. و بیشتر به دلایل تجاری ساخته شدن. که این دفعه منتقد ها شدیدا با بنده موافقن !!!! 🙂

 14. بر این اساس انیمیشن‌های استاد میازاکی هم، کلاً بدرد نخوره!!!!!
  دست مریزاد!
  اگر به حق می‌خواستید انتخاب کنید حداقل 7 مورد از بهترین انمیشن ها به آثار استاد تعلق داشت.

  • تصویر پروفایل Alireza Rahimi

   سلام
   ببین دوست عزیز! این لیست ، لیست مورد علاقه “منه”. شما نمیتونی بحث حق یا ناحق رو در مورد یک لیست که بر اساس “سلیقه” یک نفر نوشته شده ، مطرح کنی. شما میتونی یه لیست درست کنی ، نه 7 تا بلکه هر 10 رتبه اولشو به استاد(!) میازاکی اختصاص بدی.
   و اما در مورد انیمه های میازاکی . به نظر من داستان مشهور شدن این فرد کاملا تحت تاثیر “جو” رسانه ای عجیبی ست که حول فیلم های اول ایشون شکل گرفت. در واقع من اعتقاد دارم فیلم های ایشون به هیچ وجه در سطح بهترین انیمیشن های دیزنی نیست. چه از لحاظ فرم ، چه از لحاظ داستانی و کارگردانی و صد البته از لحاظ بصری( که در مقایسه با انیمیشن های دیزنی بیشتر شبیه شوخی است!) . داستان های ساده که مدام پیرامون “نماد” های روشن فکرانه با روکش عامه پسندانه میچرخند و عموما بسیار ملال آور و “غیر سینمایی” اند. اما به هر تقدیر پرداختن به برخی مسائل همچون نقد های اجتماعی به طور مثال در فیلم spirited away مورد پسند آکادمی قرار گرفت و در نتیجه پروژه “بزرگ” کردن این فرد وارد مرحله جدیدی شد! … سخن بسیار است . باشد که پند گیرید !

 15. نميدونم چرا وقتي ميرفتم پيش روانپزشگ بهم ميگفت كارتون ببين
  نميدونم واقعا

  • تصویر پروفایل Alireza Rahimi

   سلام
   خوب من خیلی تو حوزه روانشناسی اطلاعات زیادی ندارم. برای همین شاید خیلی دقیق جواب سوالتون رو ندونم. اما به عنوان کسی که عاشق فیلمه ، اینو میدونم که تماشای فیلم شما رو برای دقایقی(لحظات تماشای فیلم) و بعضا برای سالها به جهان ساخته شده تو فیلم میبره. حالا اگه فیلم مورد بحث انیمیشن باشه این تاثیرات و اون “جهان” شکل رویا پردازانه و دوست داشتنی ای پیدا میکنه . پس درنتیجه این روی ذهن شما اثرات خیلی خوبی میذاره . من به شخصه به هر کسی توصیه میکنم فیلم تماشا کنه، به خصوص انیمیشن چون نوع نگاه شما به زندگی رو تغییر میده 🙂

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار