10 تا از عجیب ترین کتاب های دنیا

فقط خواندن کتاب کافی نیست. باید با آنها دوست بود و همیشه همراهشان ماند. این جمله ای است که خیلی از کتابخوان ها به آن اعتقاد دارند. این آدم ها ‌‌میخواهند کتاب هایشان را همیشه همراه داشته باشند. به وسیله کتاب هایشان با مردم شوخی کنند و با کمک آنها آشپزی کرده یا درخت بکارند.

ممکن است تعجب کنید ولی طراحان خلاق در جهان مدتی است که به سراغ کتاب ها رفته اند تا کاربرد آنها را از خواندن، به آشپزی و گلکاری تغییر بدهند. پایه کار این طراحان خوش ذوق، جلد کتاب ها و جنس کاغذ آنها بوده است. آنها با تغییراتی که گاه جزیی هستند، در فکر این هستند که همه مردم را با کتاب آشتی بدهند. در این گزارش با 10 تا از عجیب ترین کتاب های دنیا  آشنا میشوید، کتاب هایی که خوردنی هستند، میتوان رویشان نشست یا با کمک آنها گیاه کاشت.

 

10- کتاب فنجانی

هویج

این جلد عجیب برای آدم های خوش ذوقی طراحی شده که از شوخی کردن با اطرافیانشان لذت میبرند.

طراح خوش ذوق ژاپنی اخیرا کتابی طراحی کرده است که شبیه به فنجان چای است. از گوشه این کتاب یک نخ چای کیسه ای هم آویزان شده که میتوانید به عنوان نشانگر(بوکمارک) از آن استفاده کنید. اندازه کوچک این جلد به شما اجازه میدهد که بتوانید از آن برای هر کتابی استفاده کنید. دو جیب کوچک در دو طرف این جلد عجیب قرار داده شده تا جلد روی کتاب ثابت باشد.

9- کتابی که روشن میشود

حتما تا به حال برایتان پیش آمده که در زمان خواندن کتاب با تاریکی رو به رو شوید یا با رفتن ناگهانی برق، از کتاب خواندن باز بمانید.

طراحان شرکت “آرتکنیکا” کتابی طراحی کرده اند که در صفحات میانی آن، یک چراغ بسیار کم مصرف با منبع ولتاژ بسیار کوچکی جاسازی شده است، پس اگر در زمان رفتن برق مشغول کتاب خواندن بودید، نگران نباشید، کتابتان را از وسط باز کنید تا همه جا روشن شود.

(دیدید شب امتحان یه درس سخت آدم داره درس میخونه دقیقا همون شب برق میره؟! این کتاب خیلی به درد اون مواقع میخوره D: )

8- کتاب خواندن در وقت ورزش

محصولی عجیب به نام Paperbax مدتی است که توسط کمپانی “آمازون” به بازار عرضه شده که به خواننده اش امکان میدهد تا بتواند در هر وضعیتی کتاب بخواند، حتی در زمان ورزش یا آشپزی کردن. این وسیله کوچک، وزن کمی دارد و شما میتوانید آن را با خودتان به هر جایی ببرید، تا هر جایی که گیر هستید، کتاب بخوانید.

7- کتاب سبز

کم پیش می آید که ما کتاب هایمان را بیشتر از یک بار بخوانیم. از نظر بعضی ها، دلیل این عدم توجه، جذاب نبودن ظاهر کتاب هاست اما اکنون گروهی از طراحان کتابی ساخته اند که میتوانید در وسط آن گیاه را پرورش بدهید، یک پوشش شیشه ای از نفوذ رطوبت به بیرون جلوگیری میکند و جلد چرمی کتاب به خوانندگان حس خوبی القا میکند. این جلد قابلیت جدا شدن از کتاب اصلی را دارد و هدف از طراحی و تولید آنها جلب توجه مردم به کتاب هایشان و دوباره خواندن آنهاست.

6- کتاب ادویه ای

زمانی که کوچکتر بودیم، به کسانی که کتابی را از حفظ بودند، به شوخی میگفتیم “کتابش را میخورد”. ولی طراحان مد، این شوخی را جدی گرفته اند و دست به کار ساخت کتابی شده اند که میتوانید آن را بخورید!

همه ما معمولا ادویه ها را در قوطی هایی در کابینت آشپزخانه ها نگه میداریم ولی این طراحان، اسانس ادویه را داخل نوعی کاغذ خوراکی جاسازی کرده اند و به صورت ورقه های طعم دار خوردنی میفروشند. با داشتن چنین کتاب هایی برای اضافه کردن ادویه به غذا نیازی نیست سراغ نمکدان یا قوطی های ادویه بروید، فقط کافی است تکه ای از کتابتان را داخل ظرف آبجوش بیندازید!

(فکر کنید طرف داره آشپزی میکنه یهو میبینه ادویه نداره! کتابش رو برمیداره و یه صفحش رو باز میکنه و میگه: “خب! این جاش که چیز خاصی ننوشته بود! بزار بندازمش تو غذا! D:  )

5- کتاب گلدانی

آیا شما کتاب هایی دارید که مدت هاست فراموش شده و در گوشه ای از کتابخانه خاک میخورند؟ بعضی از طراحان پیشنهاد کرده اند که کتاب های به دردنخورتان را به گلدان تبدیل کنید. “هن باچی” یا کتاب گلدانی توسط آژانس طراحی “توکیو پیستول” طراحی شده است. طراحان این گروه با روشی عجیب، کتاب شما را به گلدان تبدیل میکنند تا از این به بعد، به جای خواندن آنها، از کاشتن گل در کتابتان لذت ببرید.

4- کتابی یرای نشستن

نظریه ای هست که میگوید اختراعات و ابداعات باید خودشان را با انسان ها تطبیق بدهند. بر اساس این نظریه، پوشه ای عجیب طراحی شده که بسیار قرص و محکم است و صاحبش میتواند روی آن بنشیند. این پوشه که “روی صندلی بنشین” نام گرفته، به راحتی در کتابخانه جا میشود و در مواقع خاص هم میتوان از آن به عنوان صندلی استفاده کرد. این پوشه دقیقا مثل یک کتاب معمولی به نظر میرسد، ولی اگر آن را از وسط باز کنید، یک صندلی نمایان میشود که میتوانید خودتان یا مهمانانتان روی آن بنشینید.

نگران خراب شدن صندلی تان نباشید. این پوشه از لوله های فولادی و تخته های چوب بلوط ساخته شده و بسیار راحت است.

3- دستکش پتویی

خیلی از کسانی که به کتاب خواندن در رختخواب عادت دارند، بارها با تجربه یخ کردن دست هایشان در هوای سرد زمستانی رو به رو شده اند. پاها را میتوان زیر پتو گرم نگه داشت ولی “آندرا آیالا کوزا” طراح مد اسپانیایی در فکر گرم نگه داشتن دست های کتابخوان هاست.

با استفاده از اختراع او که دستکش پتویی نام گرفته، مردم می توانند با خیال راحت و بدون نگرانی از یخ کردن دست هایشان کتاب بخوانند.

جای انگشت اشاره در این پتوی عجیب سوراخ شده تا مردم بتوانند راحت تر کتابشان را ورق بزنند.

2- کتابی برای معتادان به کار

همه ما افرادی را در اطرافمان دیده ایم که مدام در حال کار کردن هستند و هیچوقت استراحت نمی کنند، طراحان خوش ذوق برای این افراد متکایی طراحی کرده اند که در کتابخانه شان جا میشود. با این حساب، کسانی که به کار کردن معتاد هستند و وقت سر خاراندن ندارند، برای استراحت فقط باید دستشان را به سمت کتابخانه شان دراز کنند و کتاب متکایی شان را بردارند تا بتوانند چند دقیقه در روز استراحت کنند.

1- کتاب درخشان

هیچ چیز حتی تاریکی نمی تواند مانع کسانی باشد که عاشق کتاب خواندن هستند. گروه طراحی “آدریس” از سال 2008 نوع خاصی از کتاب به بازار عرضه کرده که به خاطر حروف و جلد فسفری شان در شب یا تاریکی مطلق قابل خواندن هستند. خیلی از رستوران ها و کافه هایی که محیط های تاریکی دارند از این روش برای نوشتن منوهایشان استفاده کرده اند.

منبع: دو هفته نامه سرنخ – اشکان خسروپور

درباره‌ی محمدرضا حسینی

تصویر پروفایل محمدرضا حسینی
محمدرضا هستم. عاشق خوندن و نوشتن درباره ی چیزهای جالب و هیجان انگیز. امیدوارم لحظات خوبی رو در این وبسایت سپری کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار