7 اختراع تصادفی برتر تاریخ

اختراعات همیشه از پیش برنامه ریزی شده نیستند. گاهی بر اثر تصادف و حتی اشتباه هست که اختراعات به وقوع می پیوندند.

(لیست بدون ترتیب هست)

 

7- مایکروویو – اسپنسر

پرسی اسپنسر در سال 1954 و هنگام کار با یک مگنترون مایکروویو که ویژه آرایه های راداری بود، به طور کاملا اتفاقی و از روی ذوب شدن بسته ی شکلاتی که در جیب شلوارش داشت، متوجه شد تشعشع مایکروویو خروجی از مگنترون به درد آشپزی می خورد. نتیجه نهایی کار وی اختراع اجاق مایکروویو بود.

 

6- ساخارین – رمسن ، فالبرگ

در سال 1879 این دو شیمی دان دانشگاه جان هاپکینز کار خود را برای خوردن غذا تعطیل کردند؛ اما فالبرگ فراموش کرد قبل از غذا خوردن دست هایش را بشوید. در نتیجه در حین صرف غذا مزه ای شیرین را زیر زبانش احساس کرد؛ اتفاقی که نتیجه اش ساخت نخستین شیرین کننده مصنوعی جهان بود.

 

5- SLINKY- ریچارد جیمز

در سال 1943 جیمز مشغول تحقیق بود که چگونه می توان با استفاده از فنر، تجهیزات حساس بیرون کشتی ها را از نوسانات شدیدی که منجر به خرابی آنها می شود، محافظت کرد. اما به جای این کار او فنری ساخت که به یک اسباب بازی محبوب برای کودکان تبدیل شد؛ خیلی بیهوده، فرز و آب زیر کاه!

 

4- خمیر بازی – کوتول

این خمیر ابتدا به عنوان تمیز کننده کاغذ دیواری های کثیف به بازار معرفی شد؛ اما آنچه شرکت تولید کننده را از ورشکستگی نجات داد، موفقیت محصول آنها در تمیز کردن دیوار ها نبود؛ بلکه استفاده ی بچه های دبستانی از این محصول برای خلق کاردستی های مجسمه سازی سال نو بود.

 

3- چسب همه کاره – کوور

دکتر کوور سیانواکریلیت را برای ساخت یک دستگاه زاویه یاب با دقت بالا اختراع کرد؛ اما ماده ای که وی ساخته بود به طرز باور نکردنی به هر چیزی می چسبید و یک اتصال قوی را بدون نیاز به گرم کردن ایجاد می کرد.

 

2- بند چسبی – دی مسترال

وقتی دی مسترال خار هایی را که به پشم های سگش چسبیده بود جدا می کرد؛ متوجه قلاب های کوچکی شد که باعث چسبیدن خار ها به بدن سگ و جوراب های او شده بود. دی مسترال چندین سال را صرف بررسی پارچه های مختلف کرد تا این که نهایتا نوعی نایلون را پیدا کرد که برای اختراع او مناسب بود.

 

1- اشعه مجهول – رونتگن

ویلهام رونتگن، مشغول انجام آزمایش های روزمره با پرتو کاتدی بود که متوجه شد این پرتوها با عبور از یک صفحه ی ضخیم، تکه ی مقوای فلورسنتی را در طرف دیگر اتاق روشن کرده است. تحقیقات بیشتر نشان داد که با استفاده از این تابش باور نکردنی، می توان تصاویر شفافی را از اجسام نادیدنی تهیه کرد.

 

منبع: دو هفته نامه ی همشهری دانستنیها

درباره‌ی محمدرضا حسینی

تصویر پروفایل محمدرضا حسینی
محمدرضا هستم. عاشق خوندن و نوشتن درباره ی چیزهای جالب و هیجان انگیز. امیدوارم لحظات خوبی رو در این وبسایت سپری کنید.

یک نظر

  1. خمیر بازی خیلی جالب بود !

    فکر کن آدم ی محصولی رو با کلی تلاش و تحصیلات درست کنه اونوقت ملت بجای استفاده صحیح باهاش بازی کنن 😀

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار