10 رکورد جهانی دلخراش

رکورد هایی که کسی صاحبانشون رو تحسین نمیکنه!

 

رکورد های جهانی یکی از روش های جامعه برای پاداش دادن به چیز هایی هست که یا خیلی جالبا یا خیلی بی مصرف(یا معمولا جفتش). آخه اگه آدم نخواد مشهور بشه که دلیلی نداره که از همه تند تر بدود یا از همه بیشتر همبرگر بخوره.

ولی یه رکورد هایی هست که تو کتاب رکورد های گینس نوشته نمیشن. رکورد های تکان دهنده و سیاه که هیچ کس دلش نمیخواد صاحب اون رکورد ها باشه. اینا 10 تا از اون رکورد هاست.

 

10- مرگ آفرین ترین آتش زن

کیم دائی هان، شهروند کره ای میانسال و بی کار، یک بازنده ی معمولی بود. همه چی عوض شد وقتی تو سال 2003، 6 دلار بنزین خرید و سوار مترو شد. چون تو پایان این ماجرا اون تبدیل به یه قاتل  شد.

وقتی مترو به ایستگاه رسید، “هان” جعبه ی شیر پر از بنزینش رو آتیش زد و اون رو ناشیانه به طرف مسافر ها پرت کرد. نتایج این کارش شوک آور و سریع بود. مترو شعله ور شدو صندلی ها ابر هایی از گاز های سمی رو در فضای سکو آزاد می کردند.

یه قطار که داشت از روبرو میومد هم درگیر آتش سوزی شد. راننده هم که هول شده بود در ها رو قفل کرد و باعث شد مسافر ها داخل قطار گیر بیفتن.

تا حدود نیم ساعت آینده، 125 نفر جان خودشون رو از دست دادند. تا وقتی که “هان” دادگاهی و محکوم شد، تعداد کل قربانی ها به 198 نفر رسیده بود.

 

9- بیشترین زمان در تنهایی بودن

640px-AngolaLAPrison

تصور کن 23 ساعت شبانه روز تو یه سلول کوچیک زندانی باشی، هیچ کاری هم نداشته باشی که بکنی و هیچ کسی هم نباشه پیشت. فکر میکنی چقدر بتونی دوام بیاری؟ یک ماه؟ شایدم 2 ماه؟ آلبرت وودفاکس 41 ساله که داره تو این وضعیت زندگی میکنه.

آلبرت وودفاکس -یکی از اعضای سابق گروه “پلنگ های سیاه”- بعد از این که یکی از نگهبان های زندان لوئیزیانا کشته شد به انفرادی منتقل شد. دو زندانی دیگه هم مثل او گرفتار این قضیه شدن: رابرت کینگ و هرمان والاس.

کینگ بعد از 29 سال انفرادی آزاد شد. والاس هم بعد از 40 سال انفرادی آزاد شد و 3 روز بعد مرد.

وودفاکس هنوز تو انفرادی هست، با وجود این که هیچ مدرکی نیست که اون رو به قتل نگهبان زندان مرتبط کنه.

حتی همسر نگهبان کشته شده هم فکر میکنه که وودفاکس بیگناهه. چیزی که باعث میشه متعجب بشیم که پس کی فکر میکنه که اون گناه کاره؟

به نظر میرسه که حبس وودفاکس همچنان ادامه داشته باشه. در چند ماه آینده اون وارد سال چهل و دوم حبس انفرادیش میشه و رکودی به جا میذاره که امید واریم هرگز هیچ کس نشکوندش.

 

8- آخرین کسی که در انگلستان به جرم همجنسگرایی اعدام شد

جان اسمیث و جیمز پرت عشاقی بودند که از شانس با اون ها یار نبود و آخرین کسانی بودن که به جرم لواط در انگلستان اعدام شدن.

در سال 1835 این دو رو دستگیر کردن و به زندان انداختن. در اون زمان اون قدر این عمل رو بد میدونستن که دادگاه از نوشتن جرم این دو خودداری کردن و جرم رو چیز دیگه ای ثبت کردن.

در 27 نوامبر اونا رو بیرون زندان نیوگیت به دار آویختن.

 

 7- جوان ترین قاتل مزدور

جنگ های موائ مخدر در مکزیک باعث گسترش خشونت های بسیاری شده. ولی شاید بدترینشون پیدایش نوجوان های جانی باشه. یکی از بدترین مورد ها هم داستان ادگار جیمنز لوگو هست.

در 14 سالگی لوگو یکی از جوان ترین قاتلین مزد بگیر شناخته شده هست، و مطمئنا جوان ترین شون که محکوم شده.

در سال 2009، او برای سر بریدن 4 مرد و آویزان کردن  اجسادشون از یک پل دستگیر شد. در دادگاه معلوم شد که لوگو اولین قتلش رو در 11 سالگی انجام داده و با یک گروه بدنام قراردادی داشته که برای قتل هاش به او ماهی 200 دلار میدادن. وقتی که دستگیرش کردند، در موبایلش عکس هایی از قربانی هایش بوده که شدیدا شکنجه شده بودند.

لوگو به دلیل سن کم و شرایط تربیتی، از لحاظ اخلاقی متهم شناخته نشد. در سنینی که بیشتر ما در دبستان به سر میبریم، به او مواد خورانده میشد و خطر مرگ تهدیدش می کرد و تهدید میشد که اگر دست به این اعمال خشونت آمیز نزند، کشته میشود. با این حال او محکوم به سه سال زندان شد.

چیزی که بیش از صرفا موضوع لوگو نگران کننده است، در نظر گرفتن این نکته است که تعداد زیادی نوجوان مانند لوگو وجود دارد.

 

6- پیر ترین قاتل

در سال 2009، لائورا لاندکوئیست 98 ساله تبدیل به پیر ترین قاتل شناخته شده ی  آمریکا شد وقتی که هم اتاقی 100 ساله اش رو خفه کرد.

حقایق پرونده هنوز هم مقداری مبهم هست، ولی به نظر میاد که لاندکوئیست از جنون رنج میبرده و میخواسته که همه ی اتاق برای خودش باشه. پیر زن پس از سال ها کنایه زدن و تهدید به قتل هم اتاقیش، در نیمه ی شب کیسه ی پلاستیکی رو دور سرش میپیچه و کارش رو تموم میکنه.

اگر چهپرستاری که به آن ها سر میزده اصرار داره که این دو نفر دوست های صمیمی بودن و هر شب قبل از خواب به هم میگفتن “دوستت دارم” . به نطر میرسه این جنایت بیشتر به خاطر مشکل روانی بوده تا کینه و دشمنی.

 

5- موفق ترین دیکتاتور جهان

King_Idris_I_of_Libya_August_15,_1965

چند سال پیش یکی از تحلیل گران از دانشگاه UCLA پروژه ای جنجالی رو شروع کرد. او به دنبال رابطه ی بین وضعیت کوتاه مدت اقتصادی و ارتباطش با دموکراسی بود. او لیستی از 13 دیکتاتور جمع آوری کرد که در مدت زمانی کوتاه، به طور قابل ملاحظه ای ثروت ملی کشورشون رو افزایش داده بودند.

پادشاه ادریس، اولین و تنها پادشاه تاریخ لیبی، بین سال های 1951 تا 1969 فرمان روایی کرد، تا این که مردم لیبی از تحت فرمان بودن این مرد ظالم و دیوانه خسته شدند و سرهنگ قذافی ور به جای او به قدرت رساندند.

در دوران سلطنت او فساد و تباهی کشور رو فرا گرفته بود و احساس حقارت ملی به وجود اومده بود. با این حال، تولید ناخالص ملی افزایش حیرت آور 9.78 برابری پیدا کرد.

به عبارت دیگه ادریس موفق ترین دیکتاتور تاریخ شد، البته اگر به مقوله ی حقوق بشر توجهی نداشته باشیم.

 

4- اولین قربانی هولوکاست

در سال 1933 ، آرتور کاهن اولین یهودی از 4 یهودی ای بود که قرار بود در کمپ نازی ها اعدام شوند. بقیه که دقایقی بعد مردند، ارنست گلدمن، رودولف بناریو و اروین کاهن بودند.

 

3- اولین محکوم به قتل عام

_163038_Jean-Paul_Akayesu_at_the_UN_tribunal_02-09-98

قبل از 1994، ژان-پاول آکایسو یه فرد خاصی نبود. او شهردار شهر تابا بود و احتمالا  مهم ترین کاری که کرده بود احداث یه فروشگاه محلی بود. ولی کشور رواندا در نیمه ی دهه ی 90 یه مکان معمولی نبود. تنش های قبیله ای که سال ها در حال بالا گرفتن بود به مرز خطرناکی رسیده بود. وقتی که تنش ها از حد گذشت، این شهری کئوچک به محلی برای وقوع بدترین جنایات تاریخ بشری شد.

در چند هفته ی اول کشتار جمعی در رواندا، آکایسو نقش قهرمان رو بازی کرد. او شهر خودش رو منطقه ی امن اعلام کرد و به دور از جنگ و خشونت نگه داشت. ولی متاسفانه این حرف پا بر جا نموند.

در هجدهم آپریل 1994، آکایسو لباس نظامی بر تن کرد، ترتیبب ملاقاتی رو داد، و علیه همسایگان شهرشان اعلام جنگ  کرد. با دستورات او، سربازان خانه به خانه، وارد شده و کودکان و زنان را شکنجه می کردند و به قتل میرساندند. به خاطر این کشتار، او توسط دادگاه جهانی جنایات تحت تعقیب قرار گرفت.

در تاریخ 5 سپتامبر 1998، او تبدیل به اولین نفری شد که محکوم به کشتار جمعی میشود.

 

2- جوان ترین دیکتاتور

وقتی دیکتاتور هائیتی، فرانکس دوالیر در سال 1971 مرد، پسرش ژان کلاد به سرعت کنترل کشور را به دست گرفت. او هنوز یک نوجوان بود.

در مقام مقایسه، باید بدونید که حتی جاستین بیبر از ژان کلادی که اون موقع یک کشور رو به دست خودش گرفت  بزرگتره. بدبختانه سن کم او باعث نشد که جنایاتی که پدرش انجام میداد، در زمان او کمتر بشه. حتی وضعیت بد تر هم شد. سازمان جهانی عفو عمومی هم اکنون او رو متهم به هزاران مورد شکنجه و اعدام های غیر قانونی در طول حکومتش کرده اند. تازه اگه نخوایم به تعداد زیاد پرونده های اختلاص او اشاره ای بکنیم.

او آنچنان رئیس جمهور بی رحمی بود که در سال 1986 مردم عادی هائیتی قیام کردند و او رو از کشور بیرون انداختند. و او مجبور شد با کیفی پر از گنجینه های ملی به فرانسه بگریزد.

او در حال حاضر دوباره به هائیتی باز گردانده شده و به خاطر نقض حقوق بشر محاکمه می شود.

 

1- مرگبار ترین خودکشی تاریخ

تو دوره و زمانه ای که تیر اندازی هایی در مدرسه انجام میشه و در آخر قاتل خودکشی میکنه، برای غیر عادی نیست که درباره ی خودکشی هایی که باعث مرگ تعداد زیادی انسان میشه بخونیم. ولی کمتر پیش میاد که حتی تعداد قربانیان بمب گذار ها هم  به تعداد قربانیان جمیل الباتوتی برسه. او که خلبانی در مصر بود، در سال 1999 تونست بدنامی بزرگی برای خودش به ارمغان بیاره: فرد غیر تروریستی که حادثه ای رو به عمد به وجود آورده که بیشترین قربانی رو در بر داشته.

در سال 1999، جمیل مرد خوار و ذلیلی بود. اگر چه تقریبا 60 ساله بود، حرص و طمع جنسی زیادی داشت که این قضیه در مزاحمت هایی که برای کارمندان زن ایجاد میکرد و همچنین تعقیب کردن زنان مختلف نمود آشکار شده بود. شرکت هواپیمایی از این رفتار های او به ستوه اومده بود و تصمیم گرفته بود که او رو اخراج کنه. متاسفانه، اونا این قضیه رو وقتی بهش گفتن که نوز مسئولیت یه پرواز با اون بود.

اگر چه جزئیات پرونده ناقص هست، این گونه تصور میشه که واکنش جمیل به شنیدن خبر اخراجش این بوده که هواپیما رو به اقیانوس زده. وقتی که او هواپیما رو مستقیما به سمت اقیانوس قرار داد و سوخت هواپیما رو قطع کرد، همه ی 217 نفری که سوار هواپیما بودند کشته شدند. تعداد قربانیان این حادثه از حادثه ی بمب گذاری متروی لندن و قطار مادرید هم بیشتر بود.

هیچ مدرکی که نشان بده جمیل تروریست بوده پیدا نشده و به نظر میرسه  او فقط یک مرد زود رنج و ناراحت بوده. اگه این طور باشه، خودکشی او مرگبار ترین خودکشی تاریخ به دست یک انسان معمولی بوده.

 

منبع:  listverse

ترجمه شده توسط محمدرضا حسینی برای لیست باز

درباره‌ی محمدرضا حسینی

تصویر پروفایل محمدرضا حسینی
محمدرضا هستم. عاشق خوندن و نوشتن درباره ی چیزهای جالب و هیجان انگیز. امیدوارم لحظات خوبی رو در این وبسایت سپری کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار