این 14 شغل را انتخاب نکنید!

وقتی بحث شغل پیش می آید،توجه ها بیشتر به سوی درآمد آن معطوف می شود تا تاثیرش روی سلامت.در حالی که بین بعضی بیماری ها مانند مشکلات ریوی وسرطان و پیری زودرس با برخی مشاغل ارتباط وجود دارد. این شغل ها را بیشتر بشناسید.

1.کارگران ساختمانی

اگر چه کارگران ساختمانی به دلیل نوع کارشان از تناسب اندام خوبی برخوردارند اما در معرض یک خطر بزرگ هستند؛سرطان ریه ناشی از تنفس آزبست که در سقف ها و دیوارها به کار می رود وگرد و خاکی که به هنگام تخریب یا بازسازی ساختمان ها بلند می شود.بنابراین رعایت نکته های ایمنی ماند استفاده از ماسک و عدم استعمال دخانیات،حداقل کاری است که یک کارگر ساختمانی باید انجام دهد.با این حال،کار روی ساختمان می تواند احتمال بروز بیماری آرتریت را نیز افزایش دهد.بلند کردن و جابه جایی اجسام سنگین،آن هم به شکل نادرست،خطر بروز التهاب مفاصل را افزایش می دهد.استفاده از ابزاری مانند دریل یا حتی چکش ساده نیز خطر بروز التهاب مفاصل دست ها،مچ ها و شانه ها را افزایش می دهد.

بهترین راه پیشگیری:استفاده از روش های صحیح جا به جایی اجسام و دوره های استراحت زیاد.

2.کارگران کارخانه های چوب بری

معمولا کمتر درباره کارگران کارخانه های چوب بری صحبت می شود.این شغل باعث افزایش احتمال التهاب مفاصل،به خصوص در ناحیه کمر می شود.جا به جایی اجسام سنگین هم متهم ردیف اول است.

بهترین راه پیشگیری:استفاده از روش های صحیح جا به جایی و داشتن بدنی متناسب،چون فشار روی مفاصل را کاهش می دهدو تغییر شغل در صورت بروز اولین نشانه های آسیب در ستون فقرات.

3.کارکنان مراکز درمانی

پرستان و پیراپزشکان نیز در معرض ابتلا به بیماری های عضلانی و اسکلتی هستند.جابه جایی بیماران،به خصوص جابه جایی افراد چاق برای کارهای به ظاهر ساده ای مانند تعویض ملحفه ها باعث می شوداین افراد در دراز مدت به آسیب های ستون فقرات؛التهاب مفاصل و مشکلات زانو مبتلا شوند.

بهترین راه پیشگیری: استفاده از وسایل حمل و نقل بیمار مانند ویلچر و بالابرهای مخصوص بیماران و کمک همکارانشان و اجتناب از بلند کردن بیماران به تنهایی.

4.رانندگان کامیون

شاید رانندگان کامیون در فیلم ها جذاب و شکست ناپذیرند اما در دنیای واقعی در خطر ابتلا به بیماری مفاصل و آسیب های اسکلتی عضلانی هستند.نشستن های طولانی پشت فرمان،آن هم به صورت نادرست و جابه جایی اجسام سنگین از عوامل اصلی این مشکلاتنند.

بهترین راه پیشگیری: نشستن درست پشت فرمان و تغییر مداوم وضعیت نشستن،توقف های بین راهی؛حتی به مدت کوتاه و چند دقیقه قدم زدن و استفاده از وسایل جابه جایی مکانیزه به جای دست ها.

5.معلمان

اینکه فقط سالی یک بار در روز معلم به یادشان باشیمو با یک شاخه گل سر و ته قضیه را هم بیاوریم نمی تواند زحمت های آنها را جبران کند.همین که فردی مجبور باشد بیشتر ساعت های کاریش را ایستاده بگذراند کافی است که در معرض آسیب های عضلانی اسکلتی قرار بگیرد.التهاب مفاصل پا،واریس و …ارمغان این شغل است.در گذشته چندان دور و هنوز هم در بعضی مناطق،معلمان مجبورند با گچ سر و کله بزنند که نتیجه اش در دراز مدت بروز مشکلات تنفسی و پیری پوست است.

بهترین راه پیشگیری:استفاده از کفش های راحت و مناسب که کاملا پاها را دربر می گیرند و می پوشانند،دوری از کفشهای پاشنه بلند و مراقبت از پوست و مو.

6.ورزشکاران حرفه ای

تناقض عجیبی است؛وقتی ورزش به عنوان اولین عامل حفظ سلامت مطرح است،ورزشکاران حرفه ای در خطر پیری زودرس و آسیب های اسکلتی-عضلانی هستند.تعریق زیاد،کاهش یا افزایش وزن های مداوم؛به خصوص در ورزش هایی مانند کشتی و مسابقه دادن در شرایط آب و هوایی نامساعد باعث می شود پوست زودتر دچار چین و چروک شود.

بهترین راه پیشگیری: و دنبال کردن منطقی برنامه های کاهش یا افزایش وزن زیر نظر متخصصان.مراقبت از پوست مو و حتی آموختن روش های درست افتادن(!)برای جلوگیری از آسیب دیدن زانوها و ستون فقرات.

 7-موسیقیدان ها

چه کسی فکر می کرد خطر ابتلا به التهاب مفاصل و آسیب های عضلانی-اسکلتی در موسیقیدان ها با ژیمناست ها برابری می کند؟ زندگی هنری این افراد خیلی هم رمانتیک نیست چون فشار های وارده به مفاصل آن ها باعث می شود مثل یک ژیمناست در خطر التهاب و آسیب مفاصل قرار بگیرند.

بهترین راه پیشگیریبر حسب نوع ساز فرق می کند اما برای مثال یک نوازنده ی ویولن باید یاد بگیرد چطور سازش را در دست بگیرد که فشار کمتری بر مفاصلش وارد شود.

8- کارکنان نساجی ها

کارکنان نساجی ها، به خصوص آن هایی که در تولیدی های حوله،جوراب،ملحفه و… کار میکنند، در خطر ابتلا به بیماری های ریوی هستند. ذرات معلق پنبه، پارچه های نخی یا دیگر مواد به کار رفته در نساجی ها و حتی گرد و خاک موجود در نساجی ها باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری ها میشود.

بهترین راه پیشگیری: عدم استعمال دخانیات، استفاده از ماسک و تعبیه ی دستگاه های تهویه هوا در نساجی ها.

9-نانوا ها و قناد ها

نانوایی و شیرینی پزی یکی از شغل هایی است که خطر ابتلا به آسم را افزایش میدهد. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، این مشاغل به تنهایی سالانه 15 درصد به تعداد مبتلایان به آسم البته در بزرگسالان می افزایند. همچنین قرار گرفتن مداوم در معرض آرد احتمال بروز حساسیت را به طور چشمگیری افزایش میدهد. ایستادن های طولانی نیز خطر ابتلا به التهاب مفاصل را افزایش میدهد.

بهترین راه پیشگیری: استفاده از ماسک، تعبیه هواکش های قوی و تغییر وضعیت ایستادن به طور مداوم.

10- آرایشگران

آن چه همه ی مشاغل این فهرست دارند، این شغل همه را با هم دارد؛ سر و کار داشتن با انواع و اقسام مواد شیمیایی، از رنگ مو ها گرفته تا مواد دکلره، لوازم آرایشی و… و ایستادن های طولانی و مداوم باعث میشود آرایشگران در معرض ابتلا به مشکلات تنفسی، التهاب و آسیب های مفصلی، به خصوص در مفاصل گردن و پیری زودرس پوست قرار بگیرند.

بهترین راه پیشگیری: تغییر شغل! به هیچ وجه شوخی نمی کنیم چون پای سلامت تان در میان است، با این حال از آن جا که تغییر شغل برای همه امکان پذیر نیست؛ بنابر این تنخا راه چاره استفاده از دستکش و ماسک، استفاده از مواد استاندارد و دوری از مارک های تقلبی و بی نام و نشان، تعبیه ی هواکش های بسیار قوی و تغییر وضعیت ایستادن به طور مداوم است.

11- خانه دار ها

انجام کار های خانه، به خصوص تمیز کاری باعث افزایش احتمال پیری پوست، التهاب و آسیب های مفاصل میشود. خلاصه این که بشور و بساب و بپز، حسابی از نظر سلامت گران در می آید. همه ی این ها یک طرف، این موضوع هم یک طرف که از خانه داران کمتر قدر دانی میشود؛ در حالی که جزو دارندگان مشاغل سخت هستند.

بهترین راه پیشگیری: اجتناب از انجام یکباره ی امور خانه و داشتن یک برنامه ی منظم و پیوسته برای پیشگیری از وارد شدن فشار اضافه روی مفاصل و ستون فقرات. پرهیز از به کار بردن مواد شوینده ی نا مرغوب و غیر استاندارد. داشتن دوره های استراحت کافی جسمی و روحی.

12-طراحان گرافیک و برنامه نویسان رایانه ای

فکر می کنید با پشت میز نشینی از همه ی خطر های دیگر مشاغل این فهرست در امانید؟ متاسفانه نه؛ عدم تحرک کافی و نشستن های طولانی، به خصوص اگر درست ننشینید باعث میشود به کمر، گردن، مچ ها و چشم هایتان آسیب جدی وارد شود.

بهترین راه پیشگیریرعایت ارگونومی بدن و درست نشستن. مچ ها باید در وضعیت عادی و با زاویه ی کم نسبت به کل بدن قرار داشته باشند، کمر باید صاف و صندلی باید راحت و مناسب باشد. پرهیز از نشستن های طولانی. توقف کار با رایانه به محض احساس خستگی در چشم ها.

13- پلیس ها

ماموران پلیس نیز در معرض ابتلا به آسیب های عضلانی-اسکلتی هستند. اگر چه پلیس ها معمولا بدنی ورزیده و آماده دارند اما با توجه به استرس زیادی که تحمل می کنند و درگیری هایی که هنگام مبارزه با جرم و جنایت با آن ها مواجه می شوند، بیشتر در معرض آسیب قرار دارند و حتی جانشان نیز در خطر است.

بهترین راه پیشگیری: استفاده از کفش های مناسب، داشتن برنامه ی تغذیه ی مناسب؛ حتی اگر خیلی سخت باشد. انجام ورزش های کششی، استفاده از مرخصی های سالانه و داشتن استراحت و خواب کافی؛ حتی اگر غیر ممکن به نظر برسد.

14- آتش نشان ها

آتش نشان ها هر لحظه با خطر مواجه اند. قرار گرفتن مداوم در معرض خطر، استرس زیاد، ساعت های کاری طولانی، کمبود خواب و تغذیه ی نا منظم این شغل را تبدیل به یکی از پر خطر ترین شغل ها کرده است.

بهترین راه پیشگیری: اجتناب از موارد فوق تا حد امکان که البته به احتمال زیاد تنها با تغییر شغل امکان پذیر است.

 

منبع: هفته نامه ی همشهری تندرستی

درباره‌ی مهسا

تصویر پروفایل مهسا

3 نظر

 1. به نظرتون شغل دیگه ای هم میمونه
  از نظر من اگه همه دکتر مهندس بشن کی بیاد قناد ونونوا بشه؟ هاااااااااااا؟

  • تصویر پروفایل محمدرضا حسینی

   درسته! تیتر مطلب شیطنت آمیزه و نویسنده ی مطلب منظورش این نبوده که اصلا این شغل ها رو انتخاب کنید و خواسته خواننده رو با تهدید ها و آسیب های هر شغل آشنا کنه و راهکار های مقابله با اون تهدید ها و آسیب ها رو ارائه بده.

 2. واسه شماره 12 راه حل:
  اگر شما کارمندين،اگر از رايانه بيشتر استفاده ميکنيد و ميخواهيد از کمردرد، گردن درد، پشت درد، کوفتگی اعضای بدن ،سردرد و خیلی از سردردهای دیگری که ممکن است روزانه دچارش شوید، در امان باشد.
  http://best.zgig.ir/?p=683

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار